Kina kërcënon me sanksione kompanitë amerikane

Lexo gjithashtu:

Islami në vendin e Mayanëve të lashtë. Mbi 5500 fshatarë e pranojnë Islamin

Që nga viti 1989, të paktën 5.500 meksikanë e kanë pranuar fenë islame në shtetin jugor meksikan Chiapas. Kjo...

Ja pse muslimanët e përdorin kalendarin hënor (lunar)

Shumë mirë dihet se feja islame për ibadetet dhe nevojat fetare për bazë e merr vetëm kalendarin...

“Pushteti është përgjegjësi, nuk është privilegj”

Falënderimi qoftë për Allahun e Madhërishëm, prej të cilit kërkojmë ndihmë, falje dhe udhëzim. Ndërsa bekimet e Allahut qofshin...

Bintu Shati: Supremacia e Kur’anit

Stili i shprehjes kuranore nuk e lë askënd indiferent, dhe sa më thellë që të hyhet në sekretet...

Kina ka bërë të ditur se nëse SHBA-të nuk heqin dorë nga shitja e 66 avionëve luftarakë F-16 me vlerë 8 miliardë dollarë ndaj Tajvanit ajo do të zbatojë sanksione ndaj kompanive amerikane që kanë lidhje me shitjen, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Geng Shuang në një deklaratë tha se “SHBA-të duhet të ‘heqin dorë menjëherë‘ nga plani për shitjen e avionëve luftarakë për Tajvanin dhe se duhet të ndërpresë të gjitha marrëdhëniet ushtarake me qeverinë tajvaneze”.

“Nëse administrata e Washingtonit nuk heq dorë nga vendimi i shitjes në fjalë, është planifikuar zbatimi i sanksioneve ndaj kompanive amerikane të përfshira në shitje”, tha Shuang duke mos dhënë detaje në lidhje me përmbajtjen e sanksioneve.

Në një deklaratë të bërë nga Agjencia Amerikane e Bashkëpunimit të Sigurisë së Mbrojtjes thuhet se “Departamenti Amerikan i Shtetit, si pjesë e shitjeve të mundshme ushtarake të huaja në Zyrën Përfaqësuese Ekonomike dhe Kulturore të Taipeit, miratoi shitjen e 66 avionëve të llojit F-16C/D Block 70 dhe pajisjeve të lidhura me këto me një vlerë 8 miliardë dollarë”.

Në deklaratë bëhet e ditur se për miratimin e shtijes në fjalë është njoftuar edhe Kongresi.

Për shkak se mes SHBA-ve dhe Tajvanit nuk ka një marrëdhënie zyrtare diplomatike, Zyra Përfaqësuese Ekonomike dhe Kulturore e Taipeit në Washington përfqëson Tajvanin.

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Profeti Muhammed: Mëshirë për botët

I Dërguari i Allahut, paqja dhe bekimi qoftë mbi të, është një Llambë rrezatuese (siraxh el-munir) për  gjithë njerëzimin,...
- Reklamë -

Hutbeja e javës: Kujdesi ndaj jetimëve

Falënderimi është për Allahun e Plotfuqishëm, Zotin e të gjitha botëve. Salavati dhe selami qoftë për pejgamberin Muhamed (a.s.), për familjen...

Pse nuk shkojnë gjërat në këtë botë ashtu siç duam ne?

Dr. Muhamed Ratib en-Nabulsi Subhanallah! Në të vërtetë kjo botë është mashtruese dhe e përkohshme. Njeriu fiton pasuri, por...

Shejtanët i thanë Iblisit: „O udhëheqësi ynë, pse gëzohesh më shumë kur vdes një...

Dijetari islam (ai që i kupton dhe zbaton rregullat fetare) është më i mirë dhe më i vlefshëm sesa një i devotshëm që nuk...

A konsiderohet pjesmarrje në mëkat, të qeshurit me mëkatin e dikujt dhe tallja me...

Është e papranueshme, nga pikëpamja islame, që muslimani (besimtari) të qeshet me mëkatin e dikujt dhe të tallet me rregullat fetare, për më tepër,...

Hutbeja e javës: Muhammedi a.s., Pejgamberi i fundit

Falënderimi qoftë për Allahun e Madhërishëm, prej të cilit kërkojmë ndihmë, falje dhe udhëzim. Ndërsa bekimet e Allahut qofshin për Muhamedin a.s....
- Reklamë -

Ua rekomandojmë

- Advertisement -