Asambleja e Përgjithshme e KB: Më shumë se 30 vende e dënuan Kinën për “represionet e tmerrshme” ndaj muslimanëve Ujgur

Lexo gjithashtu:

Hutbe – Reflektim para provimeve

Falënderimi i takon Allahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij ndihmë, falje dhe udhëzim kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga Allahu...

Bota në Fokus: Nga islamofobia, Kashmiri, Mianmari, Siria e deri tek Palestina

Nga islamofobia, Kashmiri, Mianmari, Siria e deri tek Palestina, ishin fjalimet e liderëve të vendeve me shumicë muslimane, që patën rastin të adresojnë shqetësimet e tyre para botës në Sesionin e 74 të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Njihuni me kryeministrin 94 vjeçar të Malajzisë, politikan me parime dhe… çiklist

Kryeministri më i moshuar në botë, Mahathir Mohamad, i cili drejton Malajzinë, nuk është një 94 vjeçar...

Çka na mëson hixhreti?

Të dashur vëllezër në Islam! Falënderimi i takon Allahut i Cili në librin e...

SHBA udhëhiqnin më shumë se 30 vende që e dënuan Kinën për “shtypjen e tmerrshme” të muslimanëve në provincën perëndimore të Xinjiang në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të KB.

Duke theksuar mizoritë kundër Ujgurëve etnikë dhe muslimanëve të tjerë në Kinë, Zëvendës Sekretari i SHBA, Xhon Salivan tha se KB dhe anëtarët e saj kanë “përgjegjësi të përbashkët për ta ngritur zërin e protestës pasi të mbijetuarit përballen me tmerret e shtypjes së shtetit kinez”, transmeton Hina.

Salivan tha se anëtarët e KB duhet të sigurojnë krijimin e një organi global për t’i mbikëqyr nga afër abuzimet e të drejtave të njeriut në Kinë, dhe shtoi se duhet të kërkohet qasje “urgjente” të Komisionarit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, Xinjiang.

Salivan tha se për këtë ngjarje janë organizuar protesta në SHBA, Kanada, Gjermani, Holandë dhe Mbretëria e Bashkuar, ku morën pjesë më shumë se 30 vende të KB, përfaqësues të Bashkimit Evropian dhe më shumë se 20 organizata joqeveritare, si dhe viktimat Ujgur.

“Ju bëjmë thirrje edhe të tjerëve t’u bashkohen përpjekjeve ndërkombëtare për t’i dhënë fund fushatës së tmerrshme të represioneve në Kinë. Historia do ta gjykojë bashkësinë ndërkombëtare si është përgjigjur për sulmet e tilla ndaj të drejtave të njeriut dhe lirive themelore”, tha Salivan.

Video: Incizime sekrete të represioneve ndaj muslimanëve Ujgur, në Kinë

Paola Pampaloni, përfaqësuese e Shërbimit Evropian për Punë të Jashtme tha se BE është “e shqetësuar” nga situata dhe bëri thirrje për hyrje të lirë në Xinjiang.

“Ne jemi të shqetësuar për informacionet rreth abuzimit dhe torturave. Kina gjithmonë na fton në kampet e tyre me kushtet e tyre, kështu që ne aktualisht jemi duke negociuar hyrjen e lirë”, tha Pampaloni.

[Islampress.ch]

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Nesër në Teheran nuk do të falet namazi i xhumasë

Në kryeqytetin e Iranit, Teheran, nesër nuk do të falet namazi i xhumasë për shkak të epidemisë...
- Reklamë -

Arabia Saudite pezullon umren për shkak të koronavirusit

Arabia Saudite ka pezulluar përkohësisht hyrjen në këtë vend për muslimanët që kërkojnë të kryejnë umren për shkak të frikës nga përhapja...

Shkup, shënohet Nata e Regaibit

Nën organizim të Myftinisë së Bashkësisë Fetare Islame (BFI) të Shkupit, është organizuar një program fetar për të shënuar natën Regaib (nata...

Vlera e muajit rexheb …

Falënderimi qoftë për Allahun e Plotfuqishëm, i Cili na ka dhënë dhe na  jep begati të panumërta. Salavatet, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin...

Subhanallah! e shiti nënën e tij të vdekur për pesë mijë euro

Një grua e moshuar në Francë, në moshën 93 vjeç, e kishte pranuar Islamin pas ikindisë, kurse kishte vdekur pas jacisë!

Një analizë rreth muajve të mëdhenj Rexheb dhe Shaban

nga Elton Karaj, Universiteti Bedër Abstrakt Në këtë artikull ne do të hedhim pak dritë mbi çështjen...
- Reklamë -

Ua rekomandojmë

- Advertisement -