Ngrënia e kërpudhave mund të zvogëlojë rrezikun nga kanceri i prostatës

Lexo gjithashtu:

Dezinfektuesit për duar që përmbajnë alkool

Pyetje: A lejohet përdorimi i dezinfektuesve për duar të cilët përmbajnë alkool? Përgjigje:

Iftaret dhe syfyret sudaneze në rrugët e kryeqytetit

Dhjetëra muslimanë në kryeqytetin sudanez, Khartoum, iu gëzuan iftarit të parë të këtij Ramazani në rrugë.

Presidenti i Gjermanisë: Nuk ka tolerancë për sulmet ndaj muslimanëve

Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, ka siguruar qytetarët muslimanë të vendit se urrejtja raciste në rritje dhe...

A dëshironi në botën tjetër të jeni në shoqërinë e Pejgamberit a.s

Në këtë botë na iku mundësia të jemi në shoqërinë e tij, por le të mos lejojmë...

Një hulumtim i bërë në Japoni ka vënë në dukje se ngrënia e kërpudhës mund të ketë zvogëluar rrezikun nga kanceri i prostatës.

Sipas lajmit të “Newsweek”, hulumtuesit kanë zbuluar se ngrënia e të paktën 3 herë kërpudha në javë, mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të prostatës tek meshkujt.

Në hulumtim janë përfshirë 36.499 meshkuj të moshave 40 deri 79, të cilat janë vëzhguar gjatë 13 viteve.

Pjesëmarrësit janë pyetur në lidhje me mënyrën e jetesës si dhe zakonet e ngrënies.

Hulumtimi vuri në pah se diagnostifikimi me kancer është 17 për qind më pak tek ato që konsumojnë kërpudha të paktën tre herë në javë se sa ato që konsumojnë një herë.

Kjo përqindje është 8 për qind më pak te ato që hanë kërpudha dy herë në javë.

Rezultatet e hulumtimit janë publikuar në revistën “International Journal of Cancer”.

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Detyrat ndaj fëmijëve: Edukimi intelektual

Asnjë fe dhe ideologji në historinë njerëzore nuk e theksoi dhe afirmoi dijen dhe pjekurinë intelektuale siç bëri...

Kreu i BFI-së në mesazhin e Bajramit: T’i lutemi Zotit për ta tejkaluar sprovën...

Ushtruesi i detyrës kryetar i Bashkësisë Fetare Islame (BFI) në Maqedoninë e Veriut, Shaqir Fetahu, ka uruar besimtarët muslimanë me rastin e...

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës: Anulohet namazi i Bajramit për shkak të COVID-19

Në Kosovë nesër nuk do të falet namazi i Bajramit për shkak të situatës epidemiologjike me koronavirusin e ri (COVID-19), bëri të...

Filipine, Kurban Bajrami shpallet pushim zyrtar

Në Filipine dita e parë e Kurban Bajramit është shpallur pushim zyrtar, transmeton Anadolu Agency (AA). Zyra e presidencës...

Hutbeja e Bajramit të Kurbanit – 2020

E falënderojmë Allahun e Plotfuqishëm, që na mundësoi ta presim edhe një Bajram të Kurbanit – festën e haxhillëkut dhe kurbanit.

Si ndërtohen urat!

Falënderimi i qoftë Allahut të Madhërishëm, kurse bekimi dhe paqja qoftë mbi Pejgamberin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi shokët e tij....

Ua rekomandojmë

- Advertisement -