Pasojat e tërmetit në Shqipëri, të lënduar dhe dëme materiale

Lexo gjithashtu:

Trump: “Shumë e zgjuar” mospërfshirja në Siri

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka deklaruar se vendimi për mospërfshirje në luftën intensive në kufirin e...

Turizmi hallall po bëhet gjithnjë e më i fortë në botë

Turizmi në rritje dhe rritja e turizmit hallall, është një tregues se ka gjithnjë e më shumë muslimanë, të...

Fatkeqësi e rëndë rrugës për në Medine. Digjet autobusi, vdesin 35 umrexhinj

Së paku 35 persona kanë humbur jetën gjatë një aksidenti rrugor që ndodhi në afërsi të...

Egjipt: Dënohen me burgim të përjetshëm liderët e Vëllazërisë Muslimane

Gjykata egjiptiane dënoi me burgim të përjetshëm 11 të akuzuar, përfshirë Muhamed Bedii, Kryetarin e Këshillit Udhëzues...

Tërmeti i fuqishëm që goditi Shqipërinë ka shkaktuar lëndimin e 132 personave dhe dëmtimin e qindra banesave.

Tërmeti që kishte epiqendrën në Durrës ka shkaktuar dëme materiale në objekte të ndryshme, sidomos në Durrës dhe Tiranë, ku në pjesën dërrmuese sipas institucioneve bëhet fjalë për dëmtim të mureve.

Sipas informacioneve paraprake zyrtare nga Ministria e Mbrojtjes e Shqipërisë në total nga tërmeti janë të dëmtuara 569 banesa, 53 pallate, 5 shkolla dhe 1 qendër shëndetësore.

“Që kur u regjistrua goditja me magnitudën më të lartë 5.8 sipas Rihterit e deri më tani janë shënuar 297 pasgoditje, ku më e ulëta ka qenë 2.9 ballë e shkallës Rihter. Sipas informacioneve zyrtare paraprake, 132 persona janë paraqitur pranë spitaleve apo qendrave shëndetësore në Tiranë dhe Durrës për të marrë ndihmën e duhur”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Mbrojtjes.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Shqipërisë ka angazhuar forcat ushtarake duke ngritur çadra në Tiranë dhe Durrës për strehimin e familjeve që iu janë dëmtuar banesat.

Ndërkohë, Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, ka njoftuar se ka disa shkolla të dëmtuara dhe sipas këtij institucioni “me ndërhyrjet momentale që po realizohen aty ku është e nevojshme, duket se të gjitha shkollat do të hapin dyert për mësim për nxënësit e tyre ditën e nesërme”.

Kujtojmë se Tirana dhe qytete të tjera të Shqipërisë u goditën më 21 shtator nga një tërmet me një magnitudë 5.8 sipas shkallës Rihter, i cili u vlerësua nga autoritetet si “tërmeti më i fuqishëm në 20-30 vitet e fundit”. Epiqendra e tërmetit ishte në Detin Adriatik, 30 kilometra në veri të Durrësit.

Shqipëria në vitet e fundit është goditur nga disa tërmete të cilët kanë shkaktuar edhe dëme materiale.

AA

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Hutbeja e javës: Muhammedi a.s., Pejgamberi i fundit

Falënderimi qoftë për Allahun e Madhërishëm, prej të cilit kërkojmë ndihmë, falje dhe udhëzim. Ndërsa bekimet e...
- Reklamë -

Mevludi – Historiku dhe rëndësia

Muslimanët në mbarë botën, pra edhe në viset tona, për çdo vit me rastin e 12 rebiul-evvelit, ditëlindjes së të dërguarit të Allahut Muhamedit...

Kush dëshiron që t’i shtohet nafaka dhe t’i zgjatet jeta, le të…

Në kuadër të bamirësisë bën pjesë edhe sjellja dashamirëse ndaj të afërmve. Mirësjellja me të afërmit është një lloj i veçantë i bamirësisë (ihsanit).

Ikja nga vdekja

"Thuaj: S’ka dyshim se vdekja prej së cilës po ikni, ka për t’ju zënë, e mandej do të silleni te Ai që...

A të kuptuam drejtë, o pejgamber i Zotit?

Mr. Rejhan Neziri Paqja dhe bekimet e Zotit qofshin mbi ty, o i Dërguar i Zotit!

Viliam Mur: Historia nuk regjistron asnjë reformatorë i cili i zgjoi shpirtrat e njerëzve...

Orientalisti skocez, Viliam Mur, i lindur në Glazgov më 27 Prill 1819 e ka studiuar jetën e të Dërguarit të Allahut, Muhammedit salAllahu alejhi...
- Reklamë -

Ua rekomandojmë

- Advertisement -