Sulm islamofob ndaj dy grave me shami në Londër

Lexo gjithashtu:

Përsërit fjalët e ezanit pas muezinit

Ezani është thirrja madhështore për namaz që lexohet çdo ditë nga pesë herë.  Ai dëgjohet në gjithë...

Comte rreth Islamit -nga Dr. Ali Pajaziti

Këtyre ditëve të nxehta të verës, mes tjerash u morëm edhe me veprën e Christian Cherfils, L’Islamisme a...

80 vite nga fillimi i Luftës së Dytë Botërore

Më 1 shtator 1939 avionët ushtarakë gjermanë shkatërruan qytetin e vogël polak, Vielun. Bombardimi i Vielunit shënoi...

Lexo – nga dr. Selver Xhemaili

Jeta i ka disa  faza; secila prej tyre varet prej asaj paraprake. Pa dyshim se periudha më...

Autoritetet e një spitali në Londër kanë treguar “bilancin” e një sulmi islamofob ndaj dy grave me shami, të cilat u sulmuan në një stacion treni, ku njëra prej tyre u la me brirë të thyera dhe gjakderdhje të brendshme.

“Ky është çmimi i mbajtjes së shamisë në rrugët e Londrës”, shkruan britanikja The Independent, duke publikuar pamjet e momentit të kapjes se te dyshuarës, pamje të siguruara përmes kamerave CCTV.

Gratë janë sulmuar në pasditen e 23 gushtit, tek po kalonin në një stacion treni në perëndim të Londrës.

Policia rrugore britanike tha se gratë, njëra nga to rreth të gjashtëdhjetave, dhe tjetra rreth te tridhjetave, u sulmuan si verbalisht ashtu edhe fizikisht.

Një grua që dyshohet të jetë agresore është marrë në intervistim nga policia, por detaje të mëtejme nuk janë dhënë ende.

Megjithatë, këto janë vetëm dy nga dhjetëra sulme të motivuara nga urrejtja racore/fetare.

Analistët thonë se veprimeve të tilla u japin krah deklaratat jo mirëpritëse ndaj të huajve, dhe jo pak edhe ato nga figura politike, pa përjashtuar as kryeministrin. /

tesheshi.com

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Nëse do të pyesim se a ka dikush që e pështynë Qabenë, të gjithë do të thoshin “Zoti na ruajtë!”

Mirëpo, nderi i muslimanëve po pështyhet çdo ditë, po shkelet me këmbë dhe po goditet me kazmë, ndërsa...
- Reklamë -

Parashenjat e Kijametit, të cilat po i shikojmë në televizor

Ali ibn Ebi Talibi (r.a.), ka thënë: "Pejgamberi (savs) na e fali namazin e sabahut, dhe kur e përfundoi namazin, një njeri...

Ju bëheni ngadhënjyes kur filloni plagët t’i ktheni në burim fuqie!

Ngadhënjyes bëhesh kur fillon plagët t'i kthesh në burim fuqie, kur e kupton se vetë-keqardhja pas lëndimit nuk vlen aspak.

Falja a namazit gjatë udhëtimit me autobus

Esselamu alejkum! Një mik i imi më kërkoi që t’ua parashtroj dy pyetje në lidhje me rregullat fetare gjersa haxhiu udhëton për në haxh me autobus.

Udhëzimi më i mirë për të jetuar

Enes ibn Malik transmeton se një beduin erdhi në xhami dhe pasi që u përshëndet, i Dërguari i Allahut, s.a.v.s., e pyeti:...

Islami në vendin e Mayanëve të lashtë. Mbi 5500 fshatarë e pranojnë Islamin

Që nga viti 1989, të paktën 5.500 meksikanë e kanë pranuar fenë islame në shtetin jugor meksikan Chiapas. Kjo është shumë e rëndësishme në...
- Reklamë -

Ua rekomandojmë

- Advertisement -