Thirrje OBI-t për takim të jashtëzakonshëm mbi deklaratën e Netanyahut

Lexo gjithashtu:

Të jemi afër njëri-tjetrit – Hfz. Mehas Alija

https://www.youtube.com/watch?v=2uuU3SnC11M

Google do të fusë kërkimin me “screenshot”

Në opsionin i ri i quajtur “Smart Screenshots”, pjesë e versionit më të fundit të aplikacionit...

Kuvajti ndryshon ezanin si pjesë e masave kundër koronavirusit

Autoritetet kuvajtiane kanë mbyllur përkohësisht xhamitë dhe kanë ndryshuar ezanin (thirrjen për namaz), si pjesë e përpjekjeve...

Hutbe e Pejgamberit (a.s.) mbi rëndësinë e Ramazanit

Tregohet prej Selman Farisiut se H. Muhamedi a.s. mbajti një hutbe në fund të muajit shaban mbi rëndësinë e...

Arabia Saudite i bëri thirrje Organizatës për Bashkëpunim Islamik (OBI) të zhvillojë një takim të jashtëzakonshëm për të diskutuar mbi deklaratën e kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, se në koordinim me administratën amerikane do të “aneksojë” Luginën e Jordanit në Bregun Perëndimor të okupuar.

Sipas lajmit të agjencisë zyrtare të Arabisë Saudite SPA, në një deklaratë me shkrim nga Arabia Saudite, u dënua me forcë deklarata e Netanyahut.

“Deklarata e Izraelit është plotësisht e pavlefshme, përmban një rrezik serioz për popullin palestinez, është një shkelje e qartë e parimeve dhe normave të së drejtës ndërkombëtare dhe të traktatit të OKB-së”, thuhet në deklaratë.

Gjithashtu në deklaratën ku theksohet se deklarata e Netanyahut do të shkatërrojë të gjitha përpjekjet për një paqe të qëndrueshme dhe të drejtë, bëhet e ditur se përpjekjet e Izraelit për të imponuar një fakt të kryer nuk do mund të shkatërrojë të drejtat fikse dhe të mbrojtura të popullit palestinez.

Më tej në deklaratë u kërkohet të gjitha vendeve 615-544-3559 , institucioneve dhe organizatave ndërkombëtare që të dënojnë dhe refuzojnë deklaratën e Netanyahut, si dhe OBI-t i bëhet thirrje për zhvillimin e një takimi të jashtëzakonshëm në nivel të ministrave të jashtëm.

Netanyahu, dje në një konferencë për shtyp, pretendoi se është një “mundësi e paparë” plani i quajtur “Marrëveshja e Shekullit”, përgatitur nga presidenti amerikan, Donald Trump, për “aneksimin ndaj Izraelit” të vendbanimeve të paligjshme hebraike në Bregun Perëndimor të okupuar.

Ndër të tjera Netanyahu ishte shprehur se nëse rizgjidhet, ai “brenda një kohe të shkurtër” në koordinim me qeverinë e SHBA-ve do të “aneksojë” Luginën Jordan që ndodhet në Bregun Perëndimor. 

(AA)

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Dijetarë muslimanë dënojnë shkatërrimin e varrit të Umer bin Abdulazizit

Grupet terroriste pro-iraniane-shiite në radhët e regjimit të Bashar al-Asadit në provincën Idlib kanë gërmuar një varr...

Kam frikë se në momentin e vdekjes, do ta harroj shehadetin!

Një hoxhë i mësonte studentët e tij mbi bazat e besimit islam, ku posaçërisht i kushtonte kujdes shpjegimit dhe komentimit të kuptimit të shehadetit...

Mos i paragjyko njerëzit – Një mësim nga Sulltan Murati i IV-të

Sulltan Murati i IV (1623-1640) shpesh dilte i veshur si njeri i thjeshtë dhe mbikëqyrte vendin dhe popullin e tij.

Pas 3 muajsh pezullim falet namazi i xhumasë në xhaminë e Tokios

Me heqjen e kushteve të gjendjes së jashtëzakonshme në Japoni për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në xhaminë e Tokios është...

Medine, pas 2 muaj e gjysmë pezullim falet namazi i xhumasë

Pas dy muaj e gjysmë është falur namazi i parë i xhumasë në Mesxhid-i Nebevi (xhamia e profetit në Medine) të Arabisë...

Si e shohim Islamin dhe muslimanët pas koronës?

Dr. Mehmet Gormez Autori është drejtor i Institutit për Mendimin Islam në Ankara, ish-president i Dijanetit të Republikës...

Ua rekomandojmë

- Advertisement -