Bota në Fokus: Nga islamofobia, Kashmiri, Mianmari, Siria e deri tek Palestina

Lexo gjithashtu:

Kjo është gruaja e parë myslimane që bëhet police me mbulesë ne Amerikë!

Një grua amerikanë bëhet oficerja e parë muslimane. Ajo ka filluar punë si police në qytetin Dirbort...

“Google” do tu japë më shumë prioritet lajmeve origjinale

Motori gjigant i kërkimit “Google” do t’u japë prioritet lajmeve origjinale, një lajm ky që inkurajon gazetarinë...

Erdoğan diskuton Idlibin me homologun rus Putin

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun rus Vladimir Putin.

“Deri në agim kam qenë në disko – çfarë argëtimi !!”

Shejtani i mashtron lehtësisht njerëzit! Ai i shtynë ata që me orë të tëra të përgatiten për të dalë...

Nga islamofobia, Kashmiri, Mianmari, Siria e deri tek Palestina, ishin fjalimet e liderëve të vendeve me shumicë muslimane, që patën rastin të adresojnë shqetësimet e tyre para botës në Sesionin e 74 të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Kryeministri i Pakistanit, Imran Khan shprehu shqetësimin serioz mbi shkeljet e Indisë në Kahsmirin e aneksuar, duke shtuar se presioni shtetëror indian do të radikalizojë muslimanët e Kashmirit, dhe kjo do të çonte deri te një konfrontim mes Pakistanit dhe Indisë si dy fuqi bërthamore.

OKB-ja do të jetë përgjegjëse kryesore nëse Pakistani dhe India hyjnë në luftë të armatosur, tha Khan. Nga ana tjetër kryeministri i Malajzisë, Mahatir Muhamed, në fjalimin e tij në OKB tha se armiqësia ndaj Islamit dhe muslimanëve ekziston për shkak të krijimit të shtetit të Izraelit.

Ai drejtoi kritika për funksionimin e OKB-së në formatin siç është aktualisht, duke thënë se forma e funksionimit të OKB-së nuk është aspak demokratike dhe se nuk mund 5 shtet të vendosin për fatin e botës përgjithmonë.

Të njejtën kritikë e ripërsëriti edhe presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, ndërsa i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të reagojë për Sirinë, muslimanët Rohingya, Palestinën dhe Kashmirin.

Me këtë rast në Nju Jork krerët e Pakistanit, Turqisë dhe Malajzisë u zotuan të hapin një kanal televiziv të përbashkët në gjuhën angleze që do të shërbejë kundër islamofobisë.

(SHENJA)

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Nëse do të pyesim se a ka dikush që e pështynë Qabenë, të gjithë do të thoshin “Zoti na ruajtë!”

Mirëpo, nderi i muslimanëve po pështyhet çdo ditë, po shkelet me këmbë dhe po goditet me kazmë, ndërsa...
- Reklamë -

Parashenjat e Kijametit, të cilat po i shikojmë në televizor

Ali ibn Ebi Talibi (r.a.), ka thënë: "Pejgamberi (savs) na e fali namazin e sabahut, dhe kur e përfundoi namazin, një njeri...

Ju bëheni ngadhënjyes kur filloni plagët t’i ktheni në burim fuqie!

Ngadhënjyes bëhesh kur fillon plagët t'i kthesh në burim fuqie, kur e kupton se vetë-keqardhja pas lëndimit nuk vlen aspak.

Falja a namazit gjatë udhëtimit me autobus

Esselamu alejkum! Një mik i imi më kërkoi që t’ua parashtroj dy pyetje në lidhje me rregullat fetare gjersa haxhiu udhëton për në haxh me autobus.

Udhëzimi më i mirë për të jetuar

Enes ibn Malik transmeton se një beduin erdhi në xhami dhe pasi që u përshëndet, i Dërguari i Allahut, s.a.v.s., e pyeti:...

Islami në vendin e Mayanëve të lashtë. Mbi 5500 fshatarë e pranojnë Islamin

Që nga viti 1989, të paktën 5.500 meksikanë e kanë pranuar fenë islame në shtetin jugor meksikan Chiapas. Kjo është shumë e rëndësishme në...
- Reklamë -

Ua rekomandojmë

- Advertisement -