Trump e ndryshon muhabetin: PKK më e keqe se DEASH

Lexo gjithashtu:

Erdogan, kritika Macronit dhe muslimanëve: i pari i paditur, të dytët të paaftë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan përsëri kritikoi të hënën  homologun e tij francez Emmanuel Macron, duke i...

Omer Muhtar, luani i shkretëtirës

Kanë kaluar 88 vite nga ekzekutimi Omer Muhtarit, njërit prej figurave heroike të rezistencës libiane gjatë periudhës...

Humanistja e shpëtuar italiane: E pranova Islamin me vullnetin tim

Punonjësja e shpëtuar humanitare italiane, Silvia Constanza Romano, e cila ka pranuar Islamin thotë se është konvertuar...

Nuk lejohet prezantimi i rrejshëm në rrjetet sociale

PYETJE: A janë mëkat profilet e rrejshme në rrjetet sociale (të cilat përmbajnë ndonjë emër të rrejshëm, por vetëm...

PKK “mbase” përbën kërcënim më të madh terrorist sesa organizata terroriste DEASH, tha presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Donald Trump.

“Tani PKK, e cila është pjesë e kurdëve, siç e dini, është ndoshta më e keqe në terror dhe kërcënim më i madh terrorist në shumë mënyra sesa DEASH-i”, tha Trump gjatë një konference të përbashkët për media me presidentin Italian Sergio Mattarella.

“Unë nuk do të përfshihem në një luftë midis Turqisë dhe Sirisë, veçanërisht kur, nëse i shikoni kurdët, përsëri e them këtë me shumë respekt, ata nuk janë engjëj…Ne po bëjmë që kurdët të duken si engjëj”, tha ai, duke iu referuar organizatës terroriste YPG/PKK.

Më 9 tetor, Turqia nisi operacionin “Burimi i Paqes” në lindje të lumit Eufrat në veri të Sirisë për të siguruar kufijtë e saj duke eleminuar elementet terroriste dhe për të garantuar kthimin e sigurt të refugjatëve sirianë dhe integritetin territorial të Sirisë.

Ankaraja vazhdimisht ka potencuar se operacioni nuk ka në shënjestër kurdët, por synon ta pastrojë rajonin nga organizata terroriste PKK dhe dega e saj siriane YPG.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 30-vjeçare kundër Turqisë, PKK, e listuar si organizatë terroriste nga Turqia, SHBA dhe Bashkimi Evropian, është përgjegjëse për vdekjen e rreth 40.000 njerëzve, përfshirë shumë gra dhe fëmijë.

(AA)

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Kush do të jenë të shpëtuar?

Allahu i Lartësuar u ka dërguar njerëzve në Tokë pejgamberët e Tij, të cilët ua mësuan atyre fenë...

Njeriu mendjeprehtë dhe i guximshëm humbjen e shndërron në fitore

Njeriu mendjeprehtë dhe i guximshëm humbjen e shndërron në fitore, kurse injoranti i padijshmëm nga një humbje i bën dy

Interpretuesi i njohur i ilahive, Kurtish: Suksesi vjen si rezultat i durimit dhe përpjekjes...

Interpretuesi i njohur i ilahive me origjinë nga Shkupi, Mesut Kurtish tha se një artist nuk mund të jetë i suksesshëm vetëm...

“O besimtarë! Përqafojeni tërësisht Paqen (sigurinë)…”

"O besimtarë! Përqafojeni tërësisht Paqen (sigurinë)..." (Bekare, 208). Besimi ynë është paqe, është siguri. Si rrjedhojë, radhët tona, banesat,...

Një nga duatë e fuqishme nga Kurani

Një nga duatë e fuqishme nga Libri i Madh: رَبَّنَا آتِنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً وَهَيِّئْ لَنَا مِنْ أَمْرِنَا رَشَدًا

Hutbe – Këshilla nga Hasan Basriu

Falënderimi qoftë për Allahun e Madhërishëm, prej të Cilit kërkojmë ndihmë, falje dhe udhëzim. Ndërsa bekimet e Allahut qofshin për Muhamedin (a.s.) për familjen...

Ua rekomandojmë

- Advertisement -