“Zhgënjim dhe gabim i madh mos fillimi i negociatave me Tiranën dhe Shkupin”

Lexo gjithashtu:

Origjina e 10 alfabeteve më të lashta në botë

Të shkruarit është paraqitja grafike e një përmbledhjeje shkronjash, të cilat shërbejnë për ta bërë paraqitjen me shkrim të...

Mekke: Falja e namazit të jacisë me shejh Beliilen

https://www.youtube.com/watch?v=Hz-Rw5k1iaU

Katër vjet nga vdekja e vogëlushit Alan, refugjatët ende presin ndihmë

Sot janë mbushur katër vjet që kur trupi i Alan Kurdit, një refugjat trevjeçar sirian, u soll...

Disa rregulla esenciale për edukatën në xhami

Mufti Muhammed Teki Usmani Ja disa rregulla esenciale mbi të sjellit në xhami:

Kryetari i Komisionit të Bashkimit Evropian (BE) Jean-Claude Juncker, duke folur për vendimin e mosfillimit të negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, tha se është një zhgënjim dhe gabim i madh.

Juncker, i cili foli në Asamblenë e Përgjithshme të Parlamentit Evropian (PE) në Strasburg, vlerësoi Samitin e Liderëve të BE-së që u zhvillua javën e kaluar.

Ai vendimin e liderëve të BE-së për mos fillimin e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut e vlerësoi si “një zhgënjim dhe gabim i madh”. “Ky vendim ndikon thellë të dy vendet. Askush nuk do t’i besojë Evropës që njëkohësisht premton dhe nuk mban premtimin”, theksoi Juncker.

– “Brexit humbje kohe dhe energjie”

Juncker komentoi edhe procesin e largimit të Britanisë së Madhe nga BE-ja (Brexit). “Ndjej dhimbje që një pjesë të gjatë të detyrës sime ia dedikova Brexitit. Brexit është humbje kohe dhe energjie”, tha ai.

Ndërkohë edhe presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, tha se “Duhet të jemi të gatshëm për çdo lloj skenari. Ashtu siç i tregova edhe kryeministrit britanik (Boris) Johnson, largimi pa marrëveshje asnjëherë nuk do të jetë preferenca e BE-së”.

(AA)

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Thelbi i detyrës së imamit

HUTBEJA JUBILARE PËR 10 VJETORIN E XHAMISË Çdo falënderim i përket Allahut të Plotfuqishëm, Salavati...
- Reklamë -

Xhamia e Kembrixhit, xhamia e parë eko-miqësore në Evropë

Xhamia Qendrore e Kembrixhit në Britani të Madhe, hapjen e së cilës do ta bëjë presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, përveç...

Gjermani, evakuohet xhamia për shkak të alarmit për bombë

Xhamia Yavuz Sultan Selim në Manheim të Gjermanisë është evakuuar për shkak të një alarmi për bombë, raporton Anadolu Agency (AA).

Erdoğan: Nuk mund t’i vendosni në një vend terrorizmin dhe Islamin

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka thënë se muslimani nuk mund të jetë terrorist dhe se Islami nuk prodhon...

Myslimanët në Singapor

Rregullimi shtetëror dhe popullsia Në gjuhën sanskrishte "Singapura" do të thotë "Qyteti i luanit". Me këtë emër, në ujdhesën...

Shejtanët i thanë iblisit: „o udhëheqësi ynë, pse gëzohesh më shumë kur vdes një...

Dijetari islam (ai që i kupton dhe zbaton rregullat fetare) është më i mirë dhe më i vlefshëm sesa një i devotshëm...
- Reklamë -

Ua rekomandojmë

- Advertisement -