Orban: Evropa do të jetë e sigurt për sa kohë që Erdoğani të jetë në pushtet

Lexo gjithashtu:

Katër vjet nga vdekja e vogëlushit Alan, refugjatët ende presin ndihmë

Sot janë mbushur katër vjet që kur trupi i Alan Kurdit, një refugjat trevjeçar sirian, u soll...

Erdoğan: Ekonomia islame është çelësi për daljen nga kriza

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan në një fjalim në video-konferencën e mbajtur në "Konferencën e 12-të...

Një virus i vetëm i vuri në sprovë të gjithë

Nëse dikush do të kishte parashikuar disa muaj më parë shtimin e kontrolleve kufitare, anulimin e shumicës...

Thirrja e nënës që humbi djalin nga droga (VIDEO)

Një nënë nga Ferizaj, djali i së cilës ka vdekur nga përdorimi i narkotikëve, ka hapur...

Turqia luan rol të rëndësishëm në ndalimin e miliona emigrantëve rrugës për në Hungari dhe Evropë, edhe pse këtë gjë opozita hungareze nuk e kupton apo nuk dëshiron ta kupton, deklaroi kryetari hungarez Viktor Orban.

Çdo tentativë e largimit të kryetarit turk, Rexhep Tajip Erdoğanit, do të ishte në interes të “fuqive migruese”, tha kryeministri hungarez në intervistën pas vizitës së homologut të tij në Budapest.

Orbani theksoi se financieri amerikan, Xhorxh Soros, ka hartuar një qëllim të tillë që çdo vit në Evropë të ketë nga një milion emigrant, thekson agjencioni MTI.

Orbani theksoi që “për sa kohë që Erdoğani të jetë në pushtet, Evropa mund të arrijë marrëveshje me të, ai do t’i hapë dyert e Sirisë, dhe jo të Evropës. Deri tani ne jemi të sigurt”, raporton Tanjug-u.

Kryetari turk, Rexheb Taip Erdoğan, gjatë vizitës së Budimpeshtës theksoi që Turqia do t’i hapë dyert drejtë Evropës për emigrantët sirianë, nëse Briseli nuk i ofron ndihmë të mjaftueshme Ankarasë.

[Isl@mpress.ch]

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Kush do të jenë të shpëtuar?

Allahu i Lartësuar u ka dërguar njerëzve në Tokë pejgamberët e Tij, të cilët ua mësuan atyre fenë...

Njeriu mendjeprehtë dhe i guximshëm humbjen e shndërron në fitore

Njeriu mendjeprehtë dhe i guximshëm humbjen e shndërron në fitore, kurse injoranti i padijshmëm nga një humbje i bën dy

Interpretuesi i njohur i ilahive, Kurtish: Suksesi vjen si rezultat i durimit dhe përpjekjes...

Interpretuesi i njohur i ilahive me origjinë nga Shkupi, Mesut Kurtish tha se një artist nuk mund të jetë i suksesshëm vetëm...

“O besimtarë! Përqafojeni tërësisht Paqen (sigurinë)…”

"O besimtarë! Përqafojeni tërësisht Paqen (sigurinë)..." (Bekare, 208). Besimi ynë është paqe, është siguri. Si rrjedhojë, radhët tona, banesat,...

Një nga duatë e fuqishme nga Kurani

Një nga duatë e fuqishme nga Libri i Madh: رَبَّنَا آتِنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً وَهَيِّئْ لَنَا مِنْ أَمْرِنَا رَشَدًا

Hutbe – Këshilla nga Hasan Basriu

Falënderimi qoftë për Allahun e Madhërishëm, prej të Cilit kërkojmë ndihmë, falje dhe udhëzim. Ndërsa bekimet e Allahut qofshin për Muhamedin (a.s.) për familjen...

Ua rekomandojmë

- Advertisement -