Trumpi premtoi se SHBA do ta mbajnë naftën siriane: “Gjithmonë kam thënë – merrni naftën, ajo për çdo muaj ju sjellë 45 milionë dollarë

Lexo gjithashtu:

Qëndrimi i sheriatit mbi pagesën e kompensimit për raste të vdekjes në aksident automobilistik

PYETJE: Selam alejkum. Prindërit e mi e kanë humbur jetën (Allahu...

Xhamia e Plumbit ndër 50 më të bukurat e botës

Xhamia e Plumbit është një monument kulture i kategorisë së parë në Shkodër. Xhamia e Mehmet Pashë...

Gruaja, një mirësi e madhe për të thënë saherë “elhamdulilah”

Martesa është begati e madhe e Allahut, të cilën shumë njerëz e konsiderojnë si të mirëqenë...

Universiteti i Kinës teston sistemin e njohjes së fytyrës

Në dy klasa në Fakultetin e Farmacisë në Universitetin e Kinës janë instaluar në kuadër të një...

Kryetari amerikan Donald Tramp, premtoi se SHBA do ta mbajnë dhe distribuojnë naftën në lindje të Eufratit në veri të Sirisë.

Këtë premtim e bëri në fjalimin e tij para mbështetësve të tij në Shtetin jugor, Misisipi.

Tramp tha: “Ne nuk kemi pse ta mbrojmë kufirin midis Turqisë dhe Sirisë; ata luftojnë me mijëra vjet, por ajo që bëmë është mbajtja e naftës. Ne do ta distribuojmë naftën, do ti ndihmojmë Kurdët, njerëzit e tjerë dhe do ta ndihmojmë veten nëse është e drejtë.”

Ai diçka të ngjashme tha edhe javën e kaluar. Duke folur për vendimin e tërheqjes së ushtarëve amerikan nga Siria, Tramp tha: “Amerika nuk është polic në mes dy vendeve të cilat nuk tolerohen me shekuj, por e morëm naftën. Gjithmonë kam thënë – merrni naftën! Ajo për çdo muaj ju sjellë nga 45 milionë dollarë.

[Islampress.ch]

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Profeti Muhammed: Mëshirë për botët

I Dërguari i Allahut, paqja dhe bekimi qoftë mbi të, është një Llambë rrezatuese (siraxh el-munir) për  gjithë njerëzimin,...
- Reklamë -

Hutbeja e javës: Kujdesi ndaj jetimëve

Falënderimi është për Allahun e Plotfuqishëm, Zotin e të gjitha botëve. Salavati dhe selami qoftë për pejgamberin Muhamed (a.s.), për familjen...

Pse nuk shkojnë gjërat në këtë botë ashtu siç duam ne?

Dr. Muhamed Ratib en-Nabulsi Subhanallah! Në të vërtetë kjo botë është mashtruese dhe e përkohshme. Njeriu fiton pasuri, por...

Shejtanët i thanë Iblisit: „O udhëheqësi ynë, pse gëzohesh më shumë kur vdes një...

Dijetari islam (ai që i kupton dhe zbaton rregullat fetare) është më i mirë dhe më i vlefshëm sesa një i devotshëm që nuk...

A konsiderohet pjesmarrje në mëkat, të qeshurit me mëkatin e dikujt dhe tallja me...

Është e papranueshme, nga pikëpamja islame, që muslimani (besimtari) të qeshet me mëkatin e dikujt dhe të tallet me rregullat fetare, për më tepër,...

Hutbeja e javës: Muhammedi a.s., Pejgamberi i fundit

Falënderimi qoftë për Allahun e Madhërishëm, prej të cilit kërkojmë ndihmë, falje dhe udhëzim. Ndërsa bekimet e Allahut qofshin për Muhamedin a.s....
- Reklamë -

Ua rekomandojmë

- Advertisement -