Turqia shprehet e gatshme të dërgojë çdo lloj ndihme për të prekurit nga tërmeti në Shqipëri

Lexo gjithashtu:

Vjedhësit më të mëdhenj janë ata që e vjedhin jetën e njerëzve…

Vjedhësit më të mëdhenj janë ata që e vjedhin jetën e njerëzve dhe shkatërrojnë çdo shpresë për...

Kur’ani i madhërishëm mrekulli unike

“Ne do t’u tregojmë atyre shenjat (ajetet) Tona në hapësirat tokësore e qiellore, si dhe në vetvete, derisa t’u...

Ne fetarët dhe tërmeti – nga Rejhan Neziri

Ngushellime per te gjithe te prekurit nga termeti i djeshem ne Shqiperi. Allahu ua lehtesofte!

Le të shohë Allahu në anën e kujt jam!

Gjatë kohës së Sulejmanit (a.s.), ushtria armike e katapultoi xhaminë të cilën e përfshiu zjarri dhe flaka. Banorët vendas...

Në fjalën e hapjes së sesionit të 35-t të Komitetit të Përhershëm për Bashkëpunim Ekonomik dhe Tregtar të Organizatës së Bashkëpunimit Islam (COMCEC)Presidenti Recep Tayyip Erdogan përshëndeti të pranishmit dhe u uroj mirëseardhje në Turqi.

Gjatë fjalimit të tij Presidenti Erdogan foli edhe për tërmetin që ra në orët e hershme të mëngjesit të së martën në Durrës.

“Me këtë rast kërkoj mëshirën e Allahut për personat që humbën jetët e tyre nga tërmeti që tronditi dje (të martën) Shqipërinë, ndërsa të lënduarve u uroj shërim të shpejt. Pasi mora lajmin për tërmetin, unë ı telefonova Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama dhe i urova të shkuara”, deklaroi Erdogan.

Kreu i shtetit turk bërit të ditur se Kryeministrit Rama i ka thënë që Turqia është e gatshme të ofrojë çdo lloj ndihme, ndërsa shefi i qeverisë shqiptare e informoi që numri i viktimave në këtë fatkeqësi arriti në 24 dhe i të lënduarve, ku një pjesë në gjendje të rëndë, në mbi 600. Ai gjithashtu tha se punimet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë në mënyrë intensive.

Ekipet e Departamentit për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Situatave Emergjente (AFAD) dhe të Gjysmëhënës së Kuqe Turke së bashku me një pjesë të materialeve të nevojshme aktualisht ndodhen në Shqipëri. Edhe maunat me ndihma humanitare do të mbërrijnë sot në Shqipëri.

“Ne si një vend që ka përvojë në tërmetet e mëdha nga e kaluara, e kuptojmë shumë mirë dhimbjen që përjeton Shqipëria. Të gjithë ne duhet të jemi me Shqipërinë për sa i përket trajtimit të të dëmtuarve dhe nevojave të akomodimit të vëllezërve tanë, shtëpitë e të cilëve janë shkatërruar ose dëmtuar. Tani ndodhemi në dimër. Nga këtu unë i bëj thirrje gjithë botës islame që ta mbështesë Shqipërinë përmes jush”, deklaroi Presidenti Erdogan

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Kush do të jenë të shpëtuar?

Allahu i Lartësuar u ka dërguar njerëzve në Tokë pejgamberët e Tij, të cilët ua mësuan atyre fenë...

Njeriu mendjeprehtë dhe i guximshëm humbjen e shndërron në fitore

Njeriu mendjeprehtë dhe i guximshëm humbjen e shndërron në fitore, kurse injoranti i padijshmëm nga një humbje i bën dy

Interpretuesi i njohur i ilahive, Kurtish: Suksesi vjen si rezultat i durimit dhe përpjekjes...

Interpretuesi i njohur i ilahive me origjinë nga Shkupi, Mesut Kurtish tha se një artist nuk mund të jetë i suksesshëm vetëm...

“O besimtarë! Përqafojeni tërësisht Paqen (sigurinë)…”

"O besimtarë! Përqafojeni tërësisht Paqen (sigurinë)..." (Bekare, 208). Besimi ynë është paqe, është siguri. Si rrjedhojë, radhët tona, banesat,...

Një nga duatë e fuqishme nga Kurani

Një nga duatë e fuqishme nga Libri i Madh: رَبَّنَا آتِنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً وَهَيِّئْ لَنَا مِنْ أَمْرِنَا رَشَدًا

Hutbe – Këshilla nga Hasan Basriu

Falënderimi qoftë për Allahun e Madhërishëm, prej të Cilit kërkojmë ndihmë, falje dhe udhëzim. Ndërsa bekimet e Allahut qofshin për Muhamedin (a.s.) për familjen...

Ua rekomandojmë

- Advertisement -