Erdoğan: Nuk mund t’i vendosni në një vend terrorizmin dhe Islamin

Lexo gjithashtu:

Tre mësime nga xhuzi i 16

Në suren Merjem në dy vende theksohen cilësitë e fëmijëve që janë të dashura për Allahun. Në...

Coronavirusi dhe izolimi shptëpiak në një këndvështrim tjetër

Enes Koshi I Dërguari i Allahut, Muhammedi ﷺ thotë:

Stamboll, hapet Samiti Botëror Hallall dhe “Hallall Expo”

Eventet simotra që përqendrohen në produktet hallall, të prodhuara nën udhëzimet islame, janë hapur në kryeqytetin tregtar...

Prifti suedez pranon islamin

Prifti suedez, 76-vjeçari Leif Skjetne, i cili ka ushtruar detyrën e priftit për 30 vite në qytetin...

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka thënë se muslimani nuk mund të jetë terrorist dhe se Islami nuk prodhon terroristë, duke refuzuar edhe një herë termin “terrorizmi islamik”, raporton Anadolu Agency (AA).

“Nuk mund t’i vendosni në një vend terrorizmin dhe Islamin. S’mund ta njollosni Islamin vetëm pse në mesin e muslimanëve shfaqet një terrorist”, tha Erdoğan.

Komentet e presidentit Erdoğan erdhën gjatë ceremonisë së inaugurimit të Xhamisë Qendrore të Kembrixhit në Mbretërinë e Bashkuar, ku ai morri pjesë bashkë me zonjën e parë Emine Erdoğan dhe disa zyrtarë të lartë turq.

Presidenti Erdoğan tha se beson që kjo faltore do të jetë përgjigja më e mirë ndaj anti-islamizmit. Ai gjithashtu tha se në vendet që kanë qenë djep i demokracisë për shumë vite, racizmi, diskriminimi dhe islamofobia po përhapen si dredhkë helmuese.

“Gratë muslimane po abuzohen vetëm për shkak se bartin shami”, tha Erdoğan, duke iu referuar sulmeve islamofobike të kohëve të fundit.

Ai shtoi se të krishterët dhe hebrenjtë gjithashtu ishin cak i sulmeve të tilla.

Erdoğan theksoi se pavarësisht identitetit, të gjithë terroristët janë “vampirë të etur për gjak”.

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Detyrat ndaj fëmijëve: Edukimi intelektual

Asnjë fe dhe ideologji në historinë njerëzore nuk e theksoi dhe afirmoi dijen dhe pjekurinë intelektuale siç bëri...

Kreu i BFI-së në mesazhin e Bajramit: T’i lutemi Zotit për ta tejkaluar sprovën...

Ushtruesi i detyrës kryetar i Bashkësisë Fetare Islame (BFI) në Maqedoninë e Veriut, Shaqir Fetahu, ka uruar besimtarët muslimanë me rastin e...

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës: Anulohet namazi i Bajramit për shkak të COVID-19

Në Kosovë nesër nuk do të falet namazi i Bajramit për shkak të situatës epidemiologjike me koronavirusin e ri (COVID-19), bëri të...

Filipine, Kurban Bajrami shpallet pushim zyrtar

Në Filipine dita e parë e Kurban Bajramit është shpallur pushim zyrtar, transmeton Anadolu Agency (AA). Zyra e presidencës...

Hutbeja e Bajramit të Kurbanit – 2020

E falënderojmë Allahun e Plotfuqishëm, që na mundësoi ta presim edhe një Bajram të Kurbanit – festën e haxhillëkut dhe kurbanit.

Si ndërtohen urat!

Falënderimi i qoftë Allahut të Madhërishëm, kurse bekimi dhe paqja qoftë mbi Pejgamberin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi shokët e tij....

Ua rekomandojmë

- Advertisement -