Partia Islame: Fjalimi i presidentit algjerian ishte “gjithëpërfshirës”

Lexo gjithashtu:

A është musliman ai që nuk e fal namazin e xhumasë?

PYETJE: Esselamu alejkum! Dua t’ju pyes se çfarë ndodh nëse e lëshojmë namazin e...

Henry Kissinger: Bota, drejt një rendi të ri botëror pos-virus

Ish-diplomati amerikan Henry Kissinger tha se kaosi politik dhe ekonomik i shkaktuar nga pandemia e COVID 19...

Mësuesja kërkoi që ta vizatonte Muhammedin a.s., djaloshi musliman e kreu atë detyrë në mënyrë të mrekullueshme

Ky film i shkurt është xhiruar në bazë të një ndodhie të vërtetë, që ndodhi disa ditë pas sulmit të kryer në zyrat e redaksisë Charlie Hebdo në Paris. Transkriptimi i filmit në gjuhën shqipe gjendet mëposhtëm:

Ligjërimi i shajtanit përpara banorëve të xhehennemit

Kur çështja e ndarjes së xhennetlive prej xhehennemilive të jetë përfunduar dhe kur fatet e njerëzve të jenë...

Partia më e madhe islame e Algjerisë ka përshëndetur fjalimin e presidentit të sapozgjedhur Abdelmajid Tebboune si “gjithëpërfshirës” dhe që ndihmon në lehtësimin e tensioneve në vendin e Afrikës së Veriut, transmeton Anadolu Agency (AA).

Tebboune u zgjodh president në zgjedhjet presidenciale të mbajtura të enjten duke pasuar dorëheqjen e Abdelaziz Bouteflika, i cili u tërhoq në prill pas protestave masive kundër sundimit të tij 20-vjeçar.

Në një fjalim të premten, Tebboune tha se është i gatshëm të fillojë dialog me protestuesit, duke premtuar “ndryshime të mëdha” në kushtetutën e vendit dhe ligjin zgjedhor.

Lëvizja e Shoqërisë për Paqen në një deklaratë tha se fjalimi i Tebboune ishte “gjithëpërfshirës që do të ndihmojë në uljen e tensioneve dhe hapjen e horizonteve për dialog dhe pajtim”.

Nga kjo lëvizje theksuan se do të presin për të parë veprimet e presidentit dhe jo fjalët 615-544-7895 , për të gjykuar performancën e tij.

Algjeria ka qenë në trazira me muaj për heqjen e mbetjeve të regjimit të Bouteflika-s.

Duke u parë ende nga shumë si një nga simbolet e regjimit Bouteflika, Tebboune gjatë fushatës së tij u zotua se programi i tij politik do të përmbushë kërkesat e protestuesve.

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Kuriozitete lidhur me Kur’anin

Kaptina më e gjatë në Kur’an është el-Bekare, që ka 286 ajete. Kaptina më të shkurta...

Detyrat ndaj fëmijëve: Edukimi intelektual

Asnjë fe dhe ideologji në historinë njerëzore nuk e theksoi dhe afirmoi dijen dhe pjekurinë intelektuale siç bëri feja Islame. All-llahu i Madhëruar me...

Kreu i BFI-së në mesazhin e Bajramit: T’i lutemi Zotit për ta tejkaluar sprovën...

Ushtruesi i detyrës kryetar i Bashkësisë Fetare Islame (BFI) në Maqedoninë e Veriut, Shaqir Fetahu, ka uruar besimtarët muslimanë me rastin e...

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës: Anulohet namazi i Bajramit për shkak të COVID-19

Në Kosovë nesër nuk do të falet namazi i Bajramit për shkak të situatës epidemiologjike me koronavirusin e ri (COVID-19), bëri të...

Filipine, Kurban Bajrami shpallet pushim zyrtar

Në Filipine dita e parë e Kurban Bajramit është shpallur pushim zyrtar, transmeton Anadolu Agency (AA). Zyra e presidencës...

Hutbeja e Bajramit të Kurbanit – 2020

E falënderojmë Allahun e Plotfuqishëm, që na mundësoi ta presim edhe një Bajram të Kurbanit – festën e haxhillëkut dhe kurbanit.

Ua rekomandojmë

- Advertisement -