“Edhe kjo do të kalojë”

Lexo gjithashtu:

Lutja për prindërit

Më tregoi një shoqe, së cilës para pak kohësh i kishte vdekur nëna, se si ajo ishte lutur...

Rreth 12.5 milionë muslimanë të vrarë gjatë luftërave në 25 vitet e fundit

Rreth 12.5 milionë muslimanë të vrarë gjatë luftrave në 25 vitet e fundit, ka deklaruar Refik Turan, udhëheqësi...

Si e penguan osmanët Portugalinë që ta përdhoste varrin e Pejgamberit a.s.?

Osmanët luajtën rol të rëndësishëm në ndalimin e sulmeve evropiane ndaj botës islamike dhe vendeve arabe. Objektivi i parë i rrethimit Portugez të botës muslimane është futja në Xhaminë e Pejgamberit - Al Jazeera

Lotët e pendimit, shiu më i mirë që ujit tokën

Selman El-Aude Kur prindërit tanë Ademi dhe Havaja u penduan për mëkatin e tyre,...

Një mullis kishte shkruar në tabelë një mbishkrim: “Edhe kjo do të kalojë” dhe e kishte vendosë përgjatë rrugës për t’i kujtuar kalimtarët për kalueshmërinë e kësaj bote.

Atypari kalon një bilmez dhe e pyet mullisin se çka do të thotë kjo, kurse mullisi i përgjigjet: “E thjeshtë, çkado që të jetë e mirë ose e keqe, gjithçka do të kalojë.”

Meqë rast ai i thotë: “Epo, këtë e dinë të gjithë.”

 Mullisi ia ktheu: “Po, por nuk e din ai budallai që po pyet.”

Mesazhi: Një shenjë e tillë do të duhej të qëndronte në shumë vende, përgjatë rrugëve, për të paralajmëruar se asgjë nuk është e përjetshme, që të mos mbingarkohemi me dynjanë, me reputacion, me lavdi, me diploma, me pushtet, etj.

Kjo thënie, në veçanti, do të duhej ta gjente vendin e saj në zyrat e politikanëve dhe biznesmenëve.

Përkthim: Miftar Ajdini

Artikulli paraprakMëshira midis të afërmve
Artikulli tjetërNjë letër para vdekjes
- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Detyrat ndaj fëmijëve: Edukimi intelektual

Asnjë fe dhe ideologji në historinë njerëzore nuk e theksoi dhe afirmoi dijen dhe pjekurinë intelektuale siç bëri...

Kreu i BFI-së në mesazhin e Bajramit: T’i lutemi Zotit për ta tejkaluar sprovën...

Ushtruesi i detyrës kryetar i Bashkësisë Fetare Islame (BFI) në Maqedoninë e Veriut, Shaqir Fetahu, ka uruar besimtarët muslimanë me rastin e...

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës: Anulohet namazi i Bajramit për shkak të COVID-19

Në Kosovë nesër nuk do të falet namazi i Bajramit për shkak të situatës epidemiologjike me koronavirusin e ri (COVID-19), bëri të...

Filipine, Kurban Bajrami shpallet pushim zyrtar

Në Filipine dita e parë e Kurban Bajramit është shpallur pushim zyrtar, transmeton Anadolu Agency (AA). Zyra e presidencës...

Hutbeja e Bajramit të Kurbanit – 2020

E falënderojmë Allahun e Plotfuqishëm, që na mundësoi ta presim edhe një Bajram të Kurbanit – festën e haxhillëkut dhe kurbanit.

Si ndërtohen urat!

Falënderimi i qoftë Allahut të Madhërishëm, kurse bekimi dhe paqja qoftë mbi Pejgamberin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi shokët e tij....

Ua rekomandojmë

- Advertisement -