“Turqia, aktore kryesore në procesin e Berlinit për paqen në Libi”

Lexo gjithashtu:

Shqipëri: Pas rreth 70 viteve diplomohen 13 hafizë

Në qytetin e Shkodrës është organizuar ceremonia e diplomimit te hafizëve të parë të Qendrës për Memorizimin...

Teologe dhe instruktore: Fikrije dhe misioni i saj mbi nevojat e tregut për gra të profesionit

Fikrije Dumani Krasniqi, teologe, arrin të marrë licencën për instruktore vozitje në kuadër të “Kolegjit dhe...

Ngrënia e kërpudhave mund të zvogëlojë rrezikun nga kanceri i prostatës

Një hulumtim i bërë në Japoni ka vënë në dukje se ngrënia e kërpudhës mund të ketë...

“Dëshiro për të tjerët, atë që dëshiron për veten tënde, do të jesh musliman”

Kjo është një formulë e thjeshtë dhe praktike dhe peshojë e Islamit tonë. Nëse dëshironi të keni...

Zëdhënësi presidencial i Turqisë, İbrahim Kalın ka deklaruar se falë “diplomacisë efektive dhe shumëdimensionale” të presidentit Recep Tayyip Еrdoğan, Turqia është bërë një nga aktorët kryesorë në procesin e Berlinit për paqen në Libi, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Samiti i Berlinit është një mundësi e rëndësishme për ndërprerjen e konflikteve dhe për një zgjidhje politike në Libi”, shkroi Kalın në Twitter.

Ai po ashtu theksoi se Turqia do të ruajë “politikën e saj konstruktive dhe paqësore” kundër luftërave të autoriteteve që përfaqësojnë dikë tjetër.

Dje, liderët botërorë u takuan në një konferencë në Berlin për të hartuar një rrugëdalje për paqen në Libi.

Në përfundim konferenca ndërkombëtare theksoi angazhimin e saj për zbatimin e armëpushimit në Libi.

Që nga rrëzimi i sundimtarit Muammar Gaddafi në vitin 2011, në Libi u shfaqën dy qeveri rivale, njëra e udhëhequr nga komandanti ushtarak Khalifa Haftar me qendër në lindje të Libisë dhe kryesisht e mbështetur nga Egjipti dhe Emiratet e Bashkuara Arabe ndërsa tjetra Qeveria e Pajtimit Kombëtar (GNA) në Tripoli, e cila gëzon njohjen e Kombeve të Bashkuara (OKB) dhe atë ndërkombëtare.

Qeveria e Libisë e njohur ndërkombëtarisht në kryeqytetin Tripoli është sulmuar nga forcat e Haftarit që nga prilli i vitit të kaluar dhe luftimet gjatë nën muajve të fundit kanë vrarë mbi 1 mijë persona.

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Pompeo: Pekini po përpiqet të fshijë fenë islame, solidaritet për të mos e lejuar

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha se Shtetet e Bashkuara kanë vendosur një ndalim të hyrjes...

Kuvendi i BIK-ut miratoi themelimin e Institutit për Studime dhe Hulumtime Islame

Kuvendi i Bashkësisë Islame të Kosovës, ka mbajtur sot mbledhjen e radhës ku janë aprovuar të gjitha pikat e rëndit të...

Bashkësia Islame e Kosovës me masa të reja parandaluese për përhapjen e COVID-19

Kryesia e Bashkësisë Islame e Kosovës (BIK) duke u nisur nga parimi i ruajtjes së shëndetit, ka marrë masa dhe rekomandime të...

Nuk ka asnjë mik si ai që ka frikë nga Allahu, dhe vetëm për...

Shpesh pyesim veten se ku qëndron suksesi dhe si mund ta ndryshojmë gjendjen e muslimanëve në të cilën ata gjenden sot?!

“Gjenocidi i Srebrenicës mund të mos ndodhte”

Grupi i Solidaritetit me Bosnjën tha se gjenocidi i Srebrenicës mund të mos kishte ndodhur nëse qëllimi i fuqive të botës do...

“Hapja e Ajasofjës si xhami për adhurim rikthim në origjinalitet”

Sekretari i Përgjithshëm i Unionit Botëror të Dijetarëve Muslimanë, Ali Muhyiddin al-Qaradaghi tha se hapja e Ajasofjës si xhami për adhurim nënkupton...

Ua rekomandojmë

- Advertisement -