Arabia Saudite pezullon umren për shkak të koronavirusit

Lexo gjithashtu:

Një skenë për të kujtuar

Disa javë më parë, pas namazit të xhumasë e vura re një skenë. Një grua e moshuar e...

Letra e djaloshit francez që u shërua në spitalet e Andaluzisë Islame

Lexues të dashur, nuk ka dyshim se pas leximit të kësaj letre do të pikëlloheni nga gjendja në...

Ndërroi jetë hoxha që i ruajti eshtrat e Isa Boletinit

Hoxha i Mitrovicës, Asllan Murati, ka ndërruar jetë sot në mëngjes njofton Klan Kosova.

Komandanti i madh, Halid ibn Velidi, vdiq në shtrat. A e dini se përse nuk vdiq duke luftuar?

Dijetari dhe alimi i madh, Abdulfetah Ebu Gudde, tregon se si gjatë një...

Arabia Saudite ka pezulluar përkohësisht hyrjen në këtë vend për muslimanët që kërkojnë të kryejnë umren për shkak të frikës nga përhapja e koronavirusit, njoftuan sot mediat lokale, transmeton Anadolu Agency (AA).

Duke cituar Ministrinë e Jashtme të Arabisë Saudite, uebfaqja “Arab News” raportoi se pezullimi vlen edhe për ata që kërkojnë të vizitojnë Xhaminë e Profetit në Madine.

Umreja, ose pelegrinazhi më i vogël, mund të kryhet në çdo kohë gjatë vitit.

Koronavirusi, i njohur zyrtarisht si COVID-19, ka ngritur alarm global, me Kinën, vatrën e sëmundjes, duke raportuar mbi 2.700 vdekje ndërsa ekspertët e shëndetit po luftojnë për të gjetur vaksinën kundër virusit.

Jashtë Kinës, virusi është përhapur në mbi 30 vende, përfshirë SHBA-të, Britaninë e Madhe, Singaporin, Francën, Rusinë, Spanjën dhe Indinë.

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Kush do të jenë të shpëtuar?

Allahu i Lartësuar u ka dërguar njerëzve në Tokë pejgamberët e Tij, të cilët ua mësuan atyre fenë...

Njeriu mendjeprehtë dhe i guximshëm humbjen e shndërron në fitore

Njeriu mendjeprehtë dhe i guximshëm humbjen e shndërron në fitore, kurse injoranti i padijshmëm nga një humbje i bën dy

Interpretuesi i njohur i ilahive, Kurtish: Suksesi vjen si rezultat i durimit dhe përpjekjes...

Interpretuesi i njohur i ilahive me origjinë nga Shkupi, Mesut Kurtish tha se një artist nuk mund të jetë i suksesshëm vetëm...

“O besimtarë! Përqafojeni tërësisht Paqen (sigurinë)…”

"O besimtarë! Përqafojeni tërësisht Paqen (sigurinë)..." (Bekare, 208). Besimi ynë është paqe, është siguri. Si rrjedhojë, radhët tona, banesat,...

Një nga duatë e fuqishme nga Kurani

Një nga duatë e fuqishme nga Libri i Madh: رَبَّنَا آتِنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً وَهَيِّئْ لَنَا مِنْ أَمْرِنَا رَشَدًا

Hutbe – Këshilla nga Hasan Basriu

Falënderimi qoftë për Allahun e Madhërishëm, prej të Cilit kërkojmë ndihmë, falje dhe udhëzim. Ndërsa bekimet e Allahut qofshin për Muhamedin (a.s.) për familjen...

Ua rekomandojmë

- Advertisement -