Arabia Saudite mbyll Rijadin, Mekën dhe Medinën për të parandaluar koronavirusin

Lexo gjithashtu:

A lejohet të merret para me rastin e leximit të Kur’anit?

PYETJA: Esselamu alejkum! Unë për çdo vit gjatë ramazanit bëj porosi...

A e dini cila është dita juaj më e lumtur dhe më e rëndësishme në jetë?

Cila është dita juaj më e lumtur dhe më e rëndësishme në jetë? A...

Pasojat e tërmetit në Shqipëri, të lënduar dhe dëme materiale

Tërmeti i fuqishëm që goditi Shqipërinë ka shkaktuar lëndimin e 132 personave dhe dëmtimin e qindra banesave.

Trump heq sanksionet kundër Turqisë

Shtetet e Bashkuara do t’i heqin sanksionet ndaj Turqisë, të ndërmarra pas ofensivës turke kundër luftëtarëve kurdë...

Arabia Saudite ka urdhëruar mbylljen e kryeqytetit, Rijadit dhe qyteteve të shenjta të Mekës dhe Medinës për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri (Covid-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas masave të reja parandaluese të urdhëruara nga mbreti saudit Salman, hyrja dhe dalja nga të tre qytetet do të ndalohet, njoftoi agjencia zyrtare e lajmeve SPA. Masat e reja, të cilat do të hyjnë në fuqi ditën e enjte, gjithashtu përfshijnë parandalimin e banorëve në 13 rajone të Mbretërisë të largohen nga rajoni ose të udhëtojnë në një rajon tjetër.

Ora policore tre-javore e vendosur të hënën është ashpërsuar në Rijad, Mekë dhe Medine, e cila fillon nga ora 15:00 sipas kohës lokale (ora 12:00 sipas kohës në Evropën Qendrore) deri në orën 19:00 sipas kohës lokale (ora 16:00 me kohën e Evropës Qendrore).

Pas shfaqjes për herë të parë në Wuhan të Kinës dhjetorin e kaluar, koronavirusi i ri është përhapur në të paktën 171 vende dhe territore. Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka shpallur shpërthimin e Covid-19 një pandemi globale.

Numri i rasteve të konfirmuara në të gjithë botën tani ka tejkaluar 435 mijë ndërsa numri i vdekjeve ka shkuar mbi 19.600 kurse rreth 112 mijë janë rikuperuar, tregojnë të dhënat e përpiluara nga Universiteti “Johns Hopkins” me qendër në SHBA.

Pavarësisht rritjes së numrit të rasteve, shumica e njerëzve që kontraktojnë virusin vuajnë vetëm simptoma të lehta para se të shërohen.

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Lërini fëmijët tuaj të kenë mendime dhe zemër të madhe, do të jetojnë të lumtur…

"Karakteri i burrit apo gruas më së miri reflektohet në çështjen se çfarë prindi janë ndaj fëmijës...

Emine Erdogan u bën thirrje të rinjve për solidarësi me të moshuarit

Emine Erdoan, bashkëshortja e Presidentit Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) u bëri thirrje të rinjve për të mbrojtur dhe ndihmuar të...

Le të ndalojmë përhapjen e panikut dhe dëshpërimit

Ndaloni të ndiqni qasjen zhgënjyese si këto: ‘Allahu është zemëruar me ne!’ ‘Xhamitë na kanë refuzuar!’

Dashuria e Allahut ndaj jush

Nëse Allahu është me ju, kush mund t’ju dëmtojë?!Por nëse është kundër jush, atëherë kush mund t’ju mbrojë?!Nëse ju e fitoni dashurinë e Allahut, çfarë...

Namazi dhe çlirimi nga ngarkesat e jetës

Hfz. Mehas Alija “Kërkoni ndihmë me durim dhe namaz, kjo është diçka e madhe përveçse për të devotshmit që janë...

Buzëqeshja lehtëson stresin

Një frazë e vjetër reciton, "Buzëqesh dhe e tërë bota buzëqesh me ty. Nëse kjo është apo jo e...

Ua rekomandojmë

- Advertisement -