NYT: 150 anëtarë të familjes mbretërore janë infektuar me Corona

Lexo gjithashtu:

Kryeparlamentari turk: Turqia do të zgjasë gjithmonë dorën e ndihmës për vëllezërit

Kryetari i Kuvendit të Madh Popullor të Turqisë (TBMM), Mustafa Şentop, theksoi se Turqia nuk ka lënë...

Në gosti ju vijnë të gjithë, por kur ju duhet ndihma, ju përgjigjen vetëm miqtë e sinqertë

Beduinët jetonin në vendbanime tendash. Një ditë ishte koha me shi dhe shumë e ftohtë, e ‎përcjellë...

Rrëfimi mbi të dërguarin e Zotit, Salihun a.s.

Idriz Teufik Të kujtojmë se sa herë jemi lutur për diçka, me zotim se...

Falja a namazit gjatë udhëtimit me autobus

Pyetje: Esselamu alejkum! Një mik i imi më kërkoi që t’ua parashtroj dy pyetje...

Dhjetra anëtarë të familjes mbretërore saudite, deri në 150, janë infektuar me virusin koronar, pretendojnë disa media botërore.

Princi Saudit Faisal bin Bandar bin Abdulaziz Al Saud, një guvernator 70-vjeçar i Riadit, është vendosur në kujdesin intensiv pasi u infektua me virus, sipas New York Times, duke cituar shtypin spitalor, mjekë dhe burime që janë njohur me ngjarjet brenda familjes.

Ndërkohë, Mbreti Salman dhe Princi i Kurorës Mohamed bin Salman, janë në izolim në një përpjekje për të shmangur një infektim të mundshëm.

Mjekët në spitalin elitar, ku trajtohen anëtarët e familjes mbretërore, po përgatisin 500 shtretër shtesë për pacientët.

“Direktiva është të jemi të gatshëm për të marrë pacientë të rëndësishëm nga e gjithë vendi,” thuhet se kanë shkruar operatorët e spitalit specialist “King Faisal” në një mesazh urgjent dërguar mjekëve.

“Ne nuk e dimë sa raste do të ketë, por duhet të përgatitet sa më shumë që të jetë e mundur”, thuhet në mesazh.

Shtohet se të gjithë anëtarët e stafit të spitalit që janë të infektuar do të transferohen në spitale më të vogla për të kursyer hapësirë ​​për anëtarët e familjes mbretërore.

Ka mijëra princër në vend, dhe shumë prej tyre udhëtojnë shpesh për në Evropë. Disa prej tyre besohet se kanë rënë në kontakt me virusin dhe e kanë sjellë atë në Arabinë Saudite, transmeton Times.

Një vend me rreth 33 milion njerëz, Saudia ka regjistruar 2.932 raste të infeksionit, me 41 njerëz të vdekur.

Një burim i New York Times pretendon se edhe disa anëtarë të klasave të ulëta të familjes mbretërore janë infektuar deri më tani.

Në shpërthimin e epidemisë, mbreti Salman u strehua në pallatin pranë Jeddah, ndërsa Bin Salman ishte vendosur në një kompelsk në bregdetin e Detit të Kuq. /tesheshi.com/

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Pompeo: Pekini po përpiqet të fshijë fenë islame, solidaritet për të mos e lejuar

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha se Shtetet e Bashkuara kanë vendosur një ndalim të hyrjes...

Kuvendi i BIK-ut miratoi themelimin e Institutit për Studime dhe Hulumtime Islame

Kuvendi i Bashkësisë Islame të Kosovës, ka mbajtur sot mbledhjen e radhës ku janë aprovuar të gjitha pikat e rëndit të...

Bashkësia Islame e Kosovës me masa të reja parandaluese për përhapjen e COVID-19

Kryesia e Bashkësisë Islame e Kosovës (BIK) duke u nisur nga parimi i ruajtjes së shëndetit, ka marrë masa dhe rekomandime të...

Nuk ka asnjë mik si ai që ka frikë nga Allahu, dhe vetëm për...

Shpesh pyesim veten se ku qëndron suksesi dhe si mund ta ndryshojmë gjendjen e muslimanëve në të cilën ata gjenden sot?!

“Gjenocidi i Srebrenicës mund të mos ndodhte”

Grupi i Solidaritetit me Bosnjën tha se gjenocidi i Srebrenicës mund të mos kishte ndodhur nëse qëllimi i fuqive të botës do...

“Hapja e Ajasofjës si xhami për adhurim rikthim në origjinalitet”

Sekretari i Përgjithshëm i Unionit Botëror të Dijetarëve Muslimanë, Ali Muhyiddin al-Qaradaghi tha se hapja e Ajasofjës si xhami për adhurim nënkupton...

Ua rekomandojmë

- Advertisement -