Presidenti Erdogan thirrje vendeve turqishfolëse: Të përgatitemi për post-pandeminë

Lexo gjithashtu:

Kush dëshiron që t’i shtohet nafaka dhe t’i zgjatet jeta, le të…

Në kuadër të bamirësisë bën pjesë edhe sjellja dashamirëse ndaj të afërmve. Mirësjellja me të afërmit është një...

Bombardohet burgu në Jemen, mbi 100 të vdekur

Një tjetër krim kundër njerëzimit është regjistruar në Jemen. Aeroplanë bombardues në Arabinë Saudite shënjestruan një burg,...

Prokuroria saudite: 2000 postime tweeteri për të gjykuar dijetarin Selman El-Aude

Abdullah El-Aude, djali i dijetarit saudian Selman El-Audes, dje në një postim të tij në Tëeeter ka...

Dy vëllezër evlija

Thuhet se kishin qenë dy vëllezër dhe të dy ishin burra të mirë, evlija. Njëri jetonte në bjeshkë...

Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) mori pjesë në Samitin e Jashtëzakonshëm të Liderëve të Këshillit të Bashkëpunimit të Vendeve Turqishtfolëse (Këshilli Turk) me temë “Bashkëpunimi dhe solidariteti në luftën kundër pandemisë Covid-19“, takim i cili mbajt me videokonferencë.

Erdoani theksoi se ndërsa vazhdon lufta me llojin e ri të koronavirusit (Covid-19), duhen bërë përgatitje edhe për post-pandemike (periudha pasi të ketë kaluar pandemia).

Duke thënë se i gjithë njerëzimi aktualisht po zhvillon një luftë të ashpër kundër një armiku të padukshëm, Presidenti Erdoan vuri në dukje se samiti i Këshillit Turk do të forcojë solidaritetin në luftën kundër koronavirusit. “Unë besoj se ne do të dalim më të fortë nga ky proces i vështirë”,- nënvizoi udhëheqësi turk.

Erdoani sqaroi se Turqia i ka zbatuar masat parandaluese që ditën e parë që virusi filloi të përhapet dhe tha se deri më tani nuk janë përballur me ndonjë problem serioz.

“Përveç sigurimit të nevojave tona, ne përpiqemi të jemi pranë edhe vëllezërve tanë. Ne i konsiderojmë si përparësi kërkesat që vijnë nga ju,” tha Presidenti Erdoan, duke shtuar se nën ndikimin e epidemisë, njerëzimi gjithashtu po përballet me një krizë socio-ekonomike të përmasave globale.

Duke nënvizuar se zgjidhjet më praktike duhet të zbatohen në fusha të tilla si: transporti, dogana dhe vendkalimet kufitare, duke marrë parasysh shëndetin e njerëzve, Erdoani sugjeroi që ministrat e transportit dhe tregtisë së shteteve anëtare [të Këshillit Turk] të mbajnë një takim me videokonferencë.

Ne me siguri që do ta fitojmë luftën kundër koronavirusit. Ndërsa nga njëra anë ne vazhdojmë luftën tonë, nga ana tjetër duhet të bëjmë përgatitje për periudhën pas pandemisë. Ne kemi nevojë për një qasje gjithëpërfshirëse, duke filluar që nga shëndetësia në tregti dhe nga ekonomia në psikologjinë sociale, të identifikojmë fushat e bashkëpunimit dhe të ndërmarrim me shpejtësi hapat e nevojshëm”, – tha gjithashtu Presidenti Rexhep Tajip Erdoan në takimin e liderëve të Këshillit Turk.

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Dijetarë muslimanë dënojnë shkatërrimin e varrit të Umer bin Abdulazizit

Grupet terroriste pro-iraniane-shiite në radhët e regjimit të Bashar al-Asadit në provincën Idlib kanë gërmuar një varr...

Kam frikë se në momentin e vdekjes, do ta harroj shehadetin!

Një hoxhë i mësonte studentët e tij mbi bazat e besimit islam, ku posaçërisht i kushtonte kujdes shpjegimit dhe komentimit të kuptimit të shehadetit...

Mos i paragjyko njerëzit – Një mësim nga Sulltan Murati i IV-të

Sulltan Murati i IV (1623-1640) shpesh dilte i veshur si njeri i thjeshtë dhe mbikëqyrte vendin dhe popullin e tij.

Pas 3 muajsh pezullim falet namazi i xhumasë në xhaminë e Tokios

Me heqjen e kushteve të gjendjes së jashtëzakonshme në Japoni për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në xhaminë e Tokios është...

Medine, pas 2 muaj e gjysmë pezullim falet namazi i xhumasë

Pas dy muaj e gjysmë është falur namazi i parë i xhumasë në Mesxhid-i Nebevi (xhamia e profetit në Medine) të Arabisë...

Si e shohim Islamin dhe muslimanët pas koronës?

Dr. Mehmet Gormez Autori është drejtor i Institutit për Mendimin Islam në Ankara, ish-president i Dijanetit të Republikës...

Ua rekomandojmë

- Advertisement -