Kur’an te Shën Sofia, Cavusoglu: është pronë e Turqisë, s’pyesim Greqinë

Lexo gjithashtu:

Kafshët dhe insektet e përmendura në Kuran?

Kurani dhe Suneti i Muhamedit a. s flasin për gjërat kryesore të natyrës: ujin,Tokën faunën dhe florën...

Në Kanada ezani u thirr për herë të parë me altoparlant

Për herë të parë në Kanada, gjatë muajit të Ramazanit, është lejuar që në xhamitë dhe faltore (mesxhit)...

A e dini se Ibni Sina është autori i veprës më gjithpërfshirëse mbi mjekësinë?

Ibni Sina, që në Perëndim njihet si Avicenna, në vitin 980 lindi në qytetin Afshana në Buhara, që...

A do ketë Haxh këtë vit? OBSH diskuton me autoritetet saudite

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) po diskuton me Arabinë Saudite shtyrjen e Haxhit të këtij viti për...

Kreu i diplomacisë turke Mevlut Cavusoglu ishte i ftuar në televizionin turk “24 TV”, ku, ndër të tjera, u përgjigj pyetjeve të gazetarëve për një zhvillim të fundit, atë në lidhje me kremtimin e përvjetorit të radhës së marrjes së Kostandinopojës nga osmanët, posaçërisht Mehmed Fatihu, ku simbol i triumfit ishte marrja e Shën Sofisë, e cila nga katedrale u shndërrua në xhami. Ndërsa në kohën e Republikës kaloi thjesht në muze. Shën Sofia ishte ndër të tjera shpirti dhe krenaria arkitekturore e Bizantit.

Por së fundit, Greqia reagoi ndaj faktit se atu u këndua Kur’an e lutje të tjera islame.

Cavusoglu u tregua prerë kur tha se Turqia nuk do të pyeste askënd se ku do të këndohej Kur’an.

“Hagia Sophia është pronë e Republikës së Turqisë”, përfundoi Cavusoglu.

Kujtojmë se nën modelin e saj arkitekturor, osmanët, ku veçon arkitet Sinani, ndërtuan xhamitë e famshme të asaj epoke, ku veçon ajo “Blu”. Ishte kjo jo një formë imitimi, por një lloj sfide në emër të aftësisë, madhështisë dhe krenarisë së një perandorie.  /tesheshi.com/

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Pompeo: Pekini po përpiqet të fshijë fenë islame, solidaritet për të mos e lejuar

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha se Shtetet e Bashkuara kanë vendosur një ndalim të hyrjes...

Kuvendi i BIK-ut miratoi themelimin e Institutit për Studime dhe Hulumtime Islame

Kuvendi i Bashkësisë Islame të Kosovës, ka mbajtur sot mbledhjen e radhës ku janë aprovuar të gjitha pikat e rëndit të...

Bashkësia Islame e Kosovës me masa të reja parandaluese për përhapjen e COVID-19

Kryesia e Bashkësisë Islame e Kosovës (BIK) duke u nisur nga parimi i ruajtjes së shëndetit, ka marrë masa dhe rekomandime të...

Nuk ka asnjë mik si ai që ka frikë nga Allahu, dhe vetëm për...

Shpesh pyesim veten se ku qëndron suksesi dhe si mund ta ndryshojmë gjendjen e muslimanëve në të cilën ata gjenden sot?!

“Gjenocidi i Srebrenicës mund të mos ndodhte”

Grupi i Solidaritetit me Bosnjën tha se gjenocidi i Srebrenicës mund të mos kishte ndodhur nëse qëllimi i fuqive të botës do...

“Hapja e Ajasofjës si xhami për adhurim rikthim në origjinalitet”

Sekretari i Përgjithshëm i Unionit Botëror të Dijetarëve Muslimanë, Ali Muhyiddin al-Qaradaghi tha se hapja e Ajasofjës si xhami për adhurim nënkupton...

Ua rekomandojmë

- Advertisement -