“Kurani më i rrezikshëm së Corona”, deklarata që po trazon publikun austriak

Lexo gjithashtu:

Autoritetet saudite: Xhamitë e shenjta në Mekë dhe Medinë, së shpejti të hapura për besimtarët

Imami i dy xhamive të shenjta, Sheik Dr. Abdulrahman bin Abdulaziz Al-Sudais ka njoftuar se ato do...

Shtatë portat e zemrës

Fajtori kryesor për të gjitha problemet tona është – shejtani i mallkuar, të cilin e kemi lejuar të...

Amerikani që e përqafoi Islamin për shkak të buzëqeshjes

Gjatë një tribune shkencore në Amerikë, njëri prej të pranishmëve e në mes të ligjëratës e ndërpret...

Slloveni: Hapja e xhamisë në Lubjanë pas Ramazanit

Qendra Kulturore Myslimane me xhami në Lubjanë ka marrë leje përdorimi, konfirmoi për ‘Preporod-in’ myftiu i Lubjanës, Nexhad Grabus....

Një deklaratë kontraverse është bërë nga udhëheqësi i partisë së djathtë austriake, asaj të Lirisë së Austrisë (FPÖ), Norbert Hofer.

Duke folur gjatë protestave antiqeveritare, në Vjenë, ai kritikoi qeverinë federale dhe masat kundër pandemisë koronavirus. Por kulmi ishte deklaratë e cila tronditi publikun, veçanërisht komunitetin musliman në këtë vend, kur ai tha: “Unë nuk kam frikë nga koronavirusi. Ai nuk është i rrezikshëm. “Të dashurit e mi, Kurani është më i rrezikshëm se korona”.

Pasoi reagimi i mënjehershëm nga Ümit Vural, president i Bashkësisë Islame të Austrisë (IGGÖ), i cili quajti këtë deklaratë si provokim të rëndë më sfond urrejtjen fetare.

“Me këtë deklaratë, Norbert Hofer po fyen tërë popullatën muslimane. Ai padyshim nuk ka mësuar asgjë nga e kaluara dhe ndoshta do të dëshironte të hapte llogore të reja. Në një shoqëri të qytetëruar, fjalët e Hoferit do të pasoheshin nga një kërkimfalje “, tha Vural, duke i bërë thirrje Prokurorisë Publike të Vjenës që të kontrollojë se çfarë kishte thënë shefi i FPÖ. /tesheshi.com/

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Pompeo: Pekini po përpiqet të fshijë fenë islame, solidaritet për të mos e lejuar

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha se Shtetet e Bashkuara kanë vendosur një ndalim të hyrjes...

Kuvendi i BIK-ut miratoi themelimin e Institutit për Studime dhe Hulumtime Islame

Kuvendi i Bashkësisë Islame të Kosovës, ka mbajtur sot mbledhjen e radhës ku janë aprovuar të gjitha pikat e rëndit të...

Bashkësia Islame e Kosovës me masa të reja parandaluese për përhapjen e COVID-19

Kryesia e Bashkësisë Islame e Kosovës (BIK) duke u nisur nga parimi i ruajtjes së shëndetit, ka marrë masa dhe rekomandime të...

Nuk ka asnjë mik si ai që ka frikë nga Allahu, dhe vetëm për...

Shpesh pyesim veten se ku qëndron suksesi dhe si mund ta ndryshojmë gjendjen e muslimanëve në të cilën ata gjenden sot?!

“Gjenocidi i Srebrenicës mund të mos ndodhte”

Grupi i Solidaritetit me Bosnjën tha se gjenocidi i Srebrenicës mund të mos kishte ndodhur nëse qëllimi i fuqive të botës do...

“Hapja e Ajasofjës si xhami për adhurim rikthim në origjinalitet”

Sekretari i Përgjithshëm i Unionit Botëror të Dijetarëve Muslimanë, Ali Muhyiddin al-Qaradaghi tha se hapja e Ajasofjës si xhami për adhurim nënkupton...

Ua rekomandojmë

- Advertisement -