Pas 3 muajsh pezullim falet namazi i xhumasë në xhaminë e Tokios

Lexo gjithashtu:

Tregim: Nëse do të keni punë përsëri me Allahun

Sulltan Mahmuti, i cili ishte prej sulltanëve të mëdhenj të shtetit të Gaznës, i cili ishte njëri prej...

Le të shohë Allahu në anën e kujt jam!

Gjatë kohës së Sulejmanit (a.s.), ushtria armike e katapultoi xhaminë të cilën e përfshiu zjarri dhe flaka. Banorët vendas...

BE: Të merren masa për parandalimin e përndjekjes për shkak të fesë dhe besimit

Bashkimi Evropian (BE) ka deklaruar se vendosja në objektiv (persekutimi) i personave për shkak të fesë ose...

Turqi: Ura Irgandi, sipër së cilës gjendet treg

Ura Irgandi (Irgandı Köprüsü) mbi lumin Gokdere është ndërtuar në qytetin Bursa të Turqisë në vitin 1442...

Me heqjen e kushteve të gjendjes së jashtëzakonshme në Japoni për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në xhaminë e Tokios është falur me “rezervim” për herë të parë pas 3 muajsh namazi i xhumasë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Xhamia e Tokios në Japoni u ribashkua me basimtarët e saj pas rikthimit të jetës në normalitet me lehtësimin e masave kundër pandemisë.

Për herë të fundit xhamia pranoi besimtarët e saj më 28 shkurt kur në vend u pezulluan aktivitetet e adhurimit për shkak të COVID-19. Ajo ka rihapur dyert e saj për besimtarët pas 3 muajsh në namazin e xhumasë.

Në kuadër të kësaj Fondacioni i çështjeve fetare Diyanet të Japonisë dhe zyrtarët e xhamisë së Tokios dhe Qendrës kulturore turke në fillim të javës nisën pranimin e rezervimeve për 100 persona nëpërmjet internetit.

Për shkak të numrit të madh të kërkesave personat për faljen brenda xhamisë u caktuan nëpërmjet një shorti.

Ndërkohë për personat që nuk mund të rezervonin u nda një hapësirë në ambientet e jashtme të xhamisë për besimtarët që shprehën dëshirën për të ardhur.

Besimtarët hynë në xhami me matjen e temperaturës dhe u rreshtuan duke mbajtur distancën.

Falja e namazit u drejtua nga imami i xhamisë së Tokios, Muhammed Rifat Çınar i cili para namazit mbajti hutbe në gjuhën japoneze, arabe, angleze dhe turke.

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Pompeo: Pekini po përpiqet të fshijë fenë islame, solidaritet për të mos e lejuar

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha se Shtetet e Bashkuara kanë vendosur një ndalim të hyrjes...

Kuvendi i BIK-ut miratoi themelimin e Institutit për Studime dhe Hulumtime Islame

Kuvendi i Bashkësisë Islame të Kosovës, ka mbajtur sot mbledhjen e radhës ku janë aprovuar të gjitha pikat e rëndit të...

Bashkësia Islame e Kosovës me masa të reja parandaluese për përhapjen e COVID-19

Kryesia e Bashkësisë Islame e Kosovës (BIK) duke u nisur nga parimi i ruajtjes së shëndetit, ka marrë masa dhe rekomandime të...

Nuk ka asnjë mik si ai që ka frikë nga Allahu, dhe vetëm për...

Shpesh pyesim veten se ku qëndron suksesi dhe si mund ta ndryshojmë gjendjen e muslimanëve në të cilën ata gjenden sot?!

“Gjenocidi i Srebrenicës mund të mos ndodhte”

Grupi i Solidaritetit me Bosnjën tha se gjenocidi i Srebrenicës mund të mos kishte ndodhur nëse qëllimi i fuqive të botës do...

“Hapja e Ajasofjës si xhami për adhurim rikthim në origjinalitet”

Sekretari i Përgjithshëm i Unionit Botëror të Dijetarëve Muslimanë, Ali Muhyiddin al-Qaradaghi tha se hapja e Ajasofjës si xhami për adhurim nënkupton...

Ua rekomandojmë

- Advertisement -