Dietologja Suhejla Abazi/ Pini ujë me limon; pastron gjakun, rritë përqëndrimin dhe forcon sistemin imunitar!

Lexo gjithashtu:

Si duhet parë Shteti Osman?

Prof. dr. Kudret BÜLBÜL* Ekzistojnë çështje të tilla që për t’i zgjidhur nuk mjafton...

A e dini cila është dita juaj më e lumtur dhe më e rëndësishme në jetë?

Cila është dita juaj më e lumtur dhe më e rëndësishme në jetë? A...

Imami me dy xhematlinj

Meqë në këtë periudhë falemi nëpër shtëpitë tona dhe shpeshherë ngjet të jemi vetëm 3 namazlinj meshkuj,...

Dita e gruas është festë jo-islame

Vëllezër dhe motra në Islam! Tema e hutbes së sotme është: Dita e Gruas është...

Dietologja shqiptare, Suhejla Abazi ka shkruar për dobitë e ujit me limon dhe ka porositur që ta përdorim sa më shpesh në kohë vere.

Ajo ka thënë gjithashtu se kjo pije e shëndetshme ndikon pozitivisht në organizmin e njeriut si dhe ndihmon në prodhimin e enzimave me shumë se çdo ushqim tjetër.

“Uji me limon rrit vetitë vetëshëruese të trupit, e përshkak se është pije detoksale, pastron mëlçinë nga toksinat si dhe parandalon sëmundjet e eshtrave”, ka thënë dietologja Abazi.

Për më tepër, thotë ajo, uji me lemon rritë përqendrimin dhe shpejton metabolizmin, ndihmon në shërimin e problemeve të tretjes. Ndër vetitë e mira të tij është se kjo pije e shëndetshme rigjeneron trupin dhe parandalon rrudhjet dhe varjet në lëkurë.

Më poshtë gjeni të radhitura dobitë e ujit me limon të cilat i ka renditë dietologja Suhejla Abazi:

1- Uji me limon ushqen çdo cep të trupit me elektrolitët e tij të pasur (kalium, kalcium dhe magnez).

2-            Uji me limon është i preferuari i mëlçisë.  Ndihmon në prodhimin e enzimave më shumë se çdo ushqim .

3-            Uji me limon pastron mëlçinë nga toksinat. Pra, uji me limon është një pije detoks.

4-            Uji me limon forcon sistemin imunitar.

5-            Uji me limon i rrit vetit vetshëruese të trupit.

6-            Uji me limon rrit serotoninen. Gjendja jone emocionale eshte me e mire.

7-            Uji me limon ndihmone ne kalimin e shqetësimeve, emocionet negative dhe madje edhe depresionin.

8-            Uji me limon është i mirë për trurin. Rrite perqendrimin .

9-            Uji me limon shpejton metabolizmin dhe ndihmon ne sherimit te  problemeve te tretjes. Trupi tret më mirë lëndët ushqyese. Kjo natyrisht do të thotë  humbje peshe.

10-          Uji me limon mund te kontrollon öreksin pershkak te përmbajtjes se fibrave.

11-          Uji me limon mund te prandalon semundetje e eshtrave.

12-          Uji me limon pastron gurët në veshka, gurët e tëmthit, gurët pankreatik dhe mbetjet e teperta te kalciumit.

13-          Ujë me limon pastron gjakun, venat dhe arteriet .

14-          Uji me limon është i mirë për shtypjen e lartë të gjakut. Rekomandohet të shtoni kripë Himalaje ose kripe deti në ujë limoni për te ulur shtypjen e gjakut.

15-          Uji me limon lehtëson sherimin e infeksioneve.

16-          Ujë me limon, që grumbullohet në nyje hollon acidin urik. Goodshtë e mirë për dhimbje në nyje dhe gjunjë.

17-          Uji me limon është gjithashtu i mirë për dhimbjen e dhëmbëve dhe sëmundjet e mishrave të dhëmbëve.

18-          Uji me limon rigjeneron trupin.

19-          Uji me limon është një antioksidant shume i mire. Mbështet prodhimin e kolagjenit të lëkurës. Ndihmon ne parandalimin e rudhave dhe varjeve ne lekure .

20-          Uji me limon rrit pH e trupit në drejtim alkalik. Ai siguron që trupi të kete pH te larte për një kohë të gjatë. Niveli  më i lartë i pH ul aftesin per zhvillime te sëmundjeve. Edhe kanceri nuk mund të jetojë në një mjedis alkalik.

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Muslimanët në Greqi: halli ynë pasi Aja Sofia u rikthye xhami

Pas rihapjes së Hagia Sophia-s në Stamboll si xhami, muslimanët në Athinë kanë frikë se hapja e...

Trashëgimia e Pejgamberit s.a.v.s

Duke ecur rrugëve të Medinës Ebu Hurejre (r.a.) vrapoi në tregun e Medines dhe me entuziazëm bërtiti: “Nxitoni në xhami, atje po ndahet trashëgimia...

Vandalizimi i xhamisë Osmane të shekullit të 16-të në Greqi

Një grup i paidentifikuar njerëzish në qytetin grek Trikala të martën e sulmuan një xhami historike me gurë të periudhës osmane e ndërtuar në...

Lypësi dhe sëndëku i vjetër

Një lypës, i varfër, me vite të tëra qëndronte ulur mbi një sënduk të vjetër në fund të rrugës, duke lypur.Një ditë,...

Çka është dynjaja në krahasim Ahiretin?

Në një rast Pejgamberi (savs), ua mbajti një fjalim shokëve të tij, dhe kur dielli ishte gati për të perënduar, pothuajse ishte duke dalë...

Shpenzoni për prindërit tuaj, dhe furnizimet do tu vijnë prej nga nuk i keni...

Një ligjërues (musliman) transmeton: Në vitin 1425 hixhrij, isha në haxh dhe mbajta një ligjëratë në temën “Jeta më ka mësuar”.

Ua rekomandojmë

- Advertisement -