Sulm vandal mbi hapësirat e Bashkësisë Islame në Pljevlja të Malit të Zi

Lexo gjithashtu:

Për vepra të mira, rrugët janë gjithmonë të hapura

Hfz. Mehas Alija Jemi në ditët e fundit të muajit të fundit të kalendarit...

Ekologjia nga këndvështrimi islam (Pjesa e parë)

Rejhan Neziri Hyrje Planeti ynë ekziston me miliarda vite dhe ndryshimi...

Arabia Saudite hap xhamitë, pezullimi vazhdon në Mekë

Xhamitë në gjithë Arabinë Saudite u rihapën sot për faljen e namazit, për herë të parë pas...

BBC: Arabia Saudite kërkon shtyerjen e rezervimeve për haxh, në pyetje koronavirusi!

Sipas BBC, autoritetet e Arabisë Saudite u kanë bërë thirrje besimtarëve që kanë planifikuar të shkojnë në...

Hapësirat e Bashkësisë Islame në Pljevlja të Malit të Zi kanë qenë shënjestër e sulmit të ri vandal, në të cilin u thyen xhamat në hyrje dhe u hodh një letër me porosinë e turpshme “Një zog i zi ka fluturuar, Pljevlja do të jetë Srebrenicë”, raporton Anadolu Agency (AA).

Kryeimami i mexhlisit në Pljevlja, Samir Kadribashiç për AA tha se sulmi ka ndodhur gjatë mbrëmjes së kaluar ndërsa policia po kryen hetime.

“Erdha në mëngjes dhe pashë se policia ishte aty dhe se xhamat në hyrje të lokaleve të Bashkësisë Islame ishin thyer. Kjo është me të vërtetë përtej çdo mase. Nuk e di se çfarë do të dalë kjo, por frikësohem të mos hasë në ndonjë reagim edhe nga këto palë tjera dhe të mos shkaktojë kaos”, tha Kadribashiç.

Duke theksuar se në Pljevlja më askush nuk ndjehet i sigurtë, Kadribashiç tha se kjo situatë nuk është e rrezikshme vetëm për boshnjakët por edhe për të tjerët.

“I thash kryeshefit të policisë se atë do ta konsiderojë përgjegjës nëse e gjithë kjo nuk zgjidhet”, tha ai.

Artikulli paraprakNjerëzit dhe deti
Artikulli tjetërJa si duket shejtani!
- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Përse Kurani mbaron me suret El-Felek dhe En-Nas?

Njëri nga frytet e shoqërimit të shpeshtë me Kuranin është edhe kapja e detajeve dhe bukurive të...

Ndoshta nuk do ta besoni, por

Nuk e di sa mund të më besoni, por nuk dua që të qëndrojë e fshehtë, prandaj vendosa ta ndaj me ju...

Nuk kam nevojë të jem gjykatës i njerëzve që e mbajnë amanetin

Në kohën e halifatit të Ebu Bekrit (r.a.), gjyqësori iu besua Omerit (r.a.). Pas një viti që mori përsipër këtë funksion përgjegjës,...

Kujdesi për jetimët (bonjakët)

Falënderimi është për Allahun e Plotfuqishëm, Zotin e të gjitha botëve. Salavati dhe selami qoftë për pejgamberin Muhamed (a.s.), për familjen e tij të...

Po çka do t’i them unë Allahut në Ditën e Gjykimit?

Raportohet se Abdullah ibn Omeri kishte hasur një shërbëtor (rob), i cili i ruante delet e zotërisë së tij. Ai deshi ta...

Dy djelmosha vijnë dhe ankohen tek Hz Omeri r.a.

Raportohet se dy të rinj e sollën një njeri para halifit Omer (r.a.), kështu që Omeri i pyeti: ‘Pse e sollët këtu?’

Ua rekomandojmë

- Advertisement -