Dijetarët muslimanë thërrasin për dialog në krizën e Kirgistanit

Lexo gjithashtu:

Si e pranuan Islamin banorët e Samerkandit?

Çlirimi i  Samerkandit është një nga ngjarjet më interesante në të gjithë historinë botërore. Ai...

Dhjetë ditët e muajit Dhul hixheh

Nëntë ditët para Kurban Bajramit dhe e dhjeta dita e Kurban Bajramit, janë ditët më të vlefshme...

Haradinaj: Serbia nuk është e gatshme për një marrëveshje

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka pritur sot në ambientet e Qeverisë së Kosovës në...

Kur duhet të jep selam xhematliu i cili falet pas imamit?

Për sa i përket dhënies selam të xhematliut, i cili falet pas imamit, në lidhje me këtë kanë...

Unioni Botëror i Dijetarëve Muslimanë (UBDM) u ka bërë thirrje palëve të krizës në Kirgistan të angazhohen në dialog serioz për të arritur një zgjidhje që mbron sovranitetin e vendit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë, Sekretari i Përgjithshëm i unionit, Ali Qaradaghi, shprehu shqetësimin e tij mbi krizën atje dhe bëri thirrje për dialog.

Ai i bëri thirrje qeverisë, popullit dhe opozitës së Kirgistanit që demonstratat e tyre të jenë paqësore dhe të përfshihen në një dialog që “ruan pavarësinë dhe sovranitetin e Kirgistanit dhe parandalon çdo ndërhyrje të jashtme”.

Të martën, kryeministri i Kirgistanit, Kubatbek Boronov, së bashku me Dastan Jumabekov, kryetarin e parlamentit të vendit, njoftuan dorëheqjen e tyre përshkak të krizës.

Komisioni zgjedhor në Kirgistan anuloi rezultatet e zgjedhjeve parlamentare.

Para anulimit të rezultateve, komisioni zgjedhor njoftoi se vetëm katër nga 16 partitë arritën të kapërcenin pragun parlamentar.

Që nga e diela, mbështetësit e partive që nuk arritën të kalojnë pragun njoftuan mosnjohejen e rezultateve të zgjedhjeve, duke pretenduar se procesi zgjedhor nuk ishte i drejtë.

Përleshjet midis protestuesve dhe forcave të sigurisë shkaktuan vdekjen e një personi dhe plagosjen e 590 të tjerëve.

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Reagim i KMSHZ-së në lidhje me sulmet në Francë

Komuniteti Musliman Shqiptar në Zvicër është duke i ndjekur me vëmendje ngjarjet e fundit në Evropë dhe...

Me të vërtetë, Pejgamberin a.s. e keni shembull të mrekullueshëm…

Falënderimi i qoftë Allahut, Zotit të Lartëmadhërishëm dhe Krijuesit të të gjitha gjërave, të gjalla dhe jo të gjalla. Sundimtarit të Mëshirshëm të Ditës...

Ta paraqesim Pejgamberin a.s. në mënyrën më të mirë

Karikaturistët e bënë  atë që neve muslimanët nuk mundëm, e vendosën emrin e Muhamedit a.s. në skenën botërore.  Tani sfida kalon tek ne, që...

Dashuria e Pejgamberit s.a.v.s për njerëzimin

“Nuk jam dërguar të mallkoj, por jam dërguar si mëshirë për të gjitha botët.” Kurani na njeh me personalitetin e Pejgamberit...

Përse e ngremë zërin kur zemërohemi?

Profesori vërejti se një grup studentësh bërtisnin ndaj njëri tjetrit gjatë një debati mes tyre. U afrua dhe i pyeti: "Përse njerëzit ngrenë zërin...

Lexoni se çka i ka shkruar Allahut Merjemja e vogël!

(Mundohuni të mos qani në dëshirën e kësaj vajze) U zgjova herët, si zakonisht… edhe pse sot e kam ditë...

Ua rekomandojmë

- Advertisement -