Isl@mpress

Historiku i Kalendarit Henor

Kalendari hënor është një kalendar të cilin arabët e kanë përdorur shekuj para islamit, por emrat e muajve ndryshonin nga një fis në një fis tjetër. Ndryshimi i emrave të muajve, shkaktonte probleme në përcaktimin e sezonit...

Programimi në gjene – Mrekulli shkencore nga Kurani

“Po prej çkafi e krijoi Ai atë? Atë e krijoi prej një pike uji dhe e përgatiti. Pastaj atij ia lehtësoi rrugën.” (Kur’an, 80:18-20) Fjala “qaddarahu,” e përkthyer si “përgatiti” në ajetin e mësipërm,...

Media amerikane më së shumti bën lajme negative për muslimanët

Një studim i kryer në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) mbi mediat dhe pakicat, ka treguar se media më së shumti bën raportime negative për pakicën muslimane, transmeton Anadolu Agency (AA). Në hulumtimin...

Sikurse Mohamed Morsi, edhe djali i tij varroset gjatë natës

Abdullah Morsi, djali i presidentit të parë demokratik të Egjiptit, Mohamed Morsi, i cili të mërkurën ndërroi jetë si pasojë e një sulmi në zemër, u varros gjatë orëve të natës në afërsi të babait të tij...

Familja “strehon” 60.000 bletë pa dijeni, merr 50 kg mjaltë (video)

Mjalti, një prej begative më të mira të natyrës, mund të bëj vendin aty ku më së paku e pritni. Duke qenë se kërkojnë kushte specifike të nxehtësisë dhe pastërtisë nga lagështira, bletët mund...

Xhamia Kampung Hulu në Malajzi tërheq vëmendjen me arkitekturën e saj

Xhamia Kampung Hulu, një ndër strukturat më të lashta të shtetit Malacca të Malajzisë, magjeps vizituesit e qytetit me pamjen e ndryshme arkitekturore, shkruan AA. Ky...

Dita e ashures (jevmu ashura) 1441 – 2019

Falënderimi qoftë për Allahun e Madhërishëm, prej të cilit kërkojmë ndihmë, falje dhe udhëzim. Ndërsa bekimet e Allahut qofshin për Muhamedin a.s. për familjen e tij, për shokët e tij dhe të gjithë ata që e ndjekin rrugën dhe mësimet...

Erdogan: Do të detyrohemi të hapim kufijtë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan deklaroi se vendi i tij nuk ka marrë mbështetjen e domosdoshme të botës, fillimisht të Bashkimit Evropian (BE), lidhur me çështjen e shpërndarjes së barrës rreth pranimit të migrantëve dhe paralajmëroi...

“Kashmiri është shndërruar në burgun më të madh të hapur në botë”

Rajoni i Kashmirit i kontrolluar nga India është shndërruar në "burgun më të madh të hapur në botë", tha Komisioni i Pavarur i Përhershëm i të Drejtave të Njeriut pranë Organizatës së Bashkëpunimit Islam (OBI), transmeton Anadolu...

Për suksesin tonë, le ta falenderojmë së pari Allahun, pastaj nënën tonë!

Në këtë artikull, po i sjellim disa këshilla se si të bëjmë bamirësi për nënat tona ... - Të zgjedhim nga një dhuratë të përshtatshme për çdo rast, dhe t’ia paraqesim në mënyrë të bukur, ashtu...

About Me

642 POSTIME
0 KOMENTET
- Advertisement -

Latest News

Pompeo: Pekini po përpiqet të fshijë fenë islame, solidaritet për të mos e lejuar

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha se Shtetet e Bashkuara kanë vendosur një ndalim të hyrjes...
- Advertisement -

Kuvendi i BIK-ut miratoi themelimin e Institutit për Studime dhe Hulumtime Islame

Kuvendi i Bashkësisë Islame të Kosovës, ka mbajtur sot mbledhjen e radhës ku janë aprovuar të gjitha pikat e rëndit të...

Bashkësia Islame e Kosovës me masa të reja parandaluese për përhapjen e COVID-19

Kryesia e Bashkësisë Islame e Kosovës (BIK) duke u nisur nga parimi i ruajtjes së shëndetit, ka marrë masa dhe rekomandime të...

Nuk ka asnjë mik si ai që ka frikë nga Allahu, dhe vetëm për hir të tij shoqërohet me ty

Shpesh pyesim veten se ku qëndron suksesi dhe si mund ta ndryshojmë gjendjen e muslimanëve në të cilën ata gjenden sot?!

“Gjenocidi i Srebrenicës mund të mos ndodhte”

Grupi i Solidaritetit me Bosnjën tha se gjenocidi i Srebrenicës mund të mos kishte ndodhur nëse qëllimi i fuqive të botës do...