Isl@mpress

“Kashmiri është shndërruar në burgun më të madh të hapur në botë”

Rajoni i Kashmirit i kontrolluar nga India është shndërruar në "burgun më të madh të hapur në botë", tha Komisioni i Pavarur i Përhershëm i të Drejtave të Njeriut pranë Organizatës së Bashkëpunimit Islam (OBI), transmeton Anadolu...

Për suksesin tonë, le ta falenderojmë së pari Allahun, pastaj nënën tonë!

Në këtë artikull, po i sjellim disa këshilla se si të bëjmë bamirësi për nënat tona ... - Të zgjedhim nga një dhuratë të përshtatshme për çdo rast, dhe t’ia paraqesim në mënyrë të bukur, ashtu...

Nëse Allahu është me ne, atëherë ku janë problemet tona!?

Të dashurit e mi, ne jemi të gatshëm t'i ankohemi njëri-tjetrit me orë të tëra, ndërsa mes nesh dhe Allahut ka një zbrazëti. Tjetërsimi dhe zbrazëtia janë midis nesh dhe Allahut. Në vend se të bëjmë një orë ankesë te...

Kur pendimi që vjen me vonesë

"Edhe miliarderët vdesin dhe në varr nuk marrin asgjë" Kur Sulltan Muhamed ibn Mahmud ibn Melik-shah u kthye nga rrethimi i Bagdadit në Hemedan, ai u godit nga një sëmundje e rëndë e cila...

Sanksionet amerikane dëmtojnë sektorin e qilimave artizanale në Iran

Sanksionet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) ndaj Iranit, shkaktuan krizë ekonomike dhe rënie në fuqinë blerëse të popullit, si dhe zvogëlimin e tregut të qilimave artizanale me të cilat është e njohur vendi.

Djaloshi i mençur musliman

Para shumë vitesh, gjatë kohës së tabiinëve (brezi pas Pejgamberit a.s. dhe sahabëve), Bagdadi ishte i njohur për nga Islami. Në fakt, ai ishte kryeqyteti i Perandorisë Islame, kurse për shkak të numrit të madh të shkencëtarëve që jetuan aty,...

Viti i ri shkollor

Falënderimi i takon Allahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga Allahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon Allahu s'ka kush e lajthit dhe kë...

Piktura e cila tregon drejtimin e Egjiptit nga Shqiptarët

Behet fjale per mbretin Mehmet Ali Pasha, i lindur ne qytetin e Kavalas qe ndodhet ne lindje te qytetit te Selanikut. Ai vjen prej nje familie tregataresh(1), me origjine nga qyteti i Korçes. Babai i tij (Ibrahim...

Indonezia zbulon vendndodhjen e kryeqytetit të ri

Presidenti i Indonezisë, Joko Widodo sot njoftoi se kryeqyteti i vendit do të zhvendoset në provincën Kalimantani Lindor në ishullin Borneo, raporton Anadolu Agency (AA). Më parë, zyrtarët qeveritarë kanë vizituar dhe zhvilluar ekzaminim...

Tregim: Babai i një dijetari dhe shega

Abdullah b. Mubarek ishte një nga dijetarët, fetarët dhe luftëtarët më të mëdhenj islamikë. Babai i tij, si punëtor me pagesë, punonte në një kopsht tek një njeri i famshëm. Ai punoi atje për një kohë të gjatë, derisa pronari...

About Me

764 POSTIME
0 KOMENTET
- Advertisement -

Latest News

Reagim i KMSHZ-së në lidhje me sulmet në Francë

Komuniteti Musliman Shqiptar në Zvicër është duke i ndjekur me vëmendje ngjarjet e fundit në Evropë dhe...
- Advertisement -

Me të vërtetë, Pejgamberin a.s. e keni shembull të mrekullueshëm…

Falënderimi i qoftë Allahut, Zotit të Lartëmadhërishëm dhe Krijuesit të të gjitha gjërave, të gjalla dhe jo të gjalla. Sundimtarit të Mëshirshëm të Ditës...

Ta paraqesim Pejgamberin a.s. në mënyrën më të mirë

Karikaturistët e bënë  atë që neve muslimanët nuk mundëm, e vendosën emrin e Muhamedit a.s. në skenën botërore.  Tani sfida kalon tek ne, që...

Dashuria e Pejgamberit s.a.v.s për njerëzimin

“Nuk jam dërguar të mallkoj, por jam dërguar si mëshirë për të gjitha botët.” Kurani na njeh me personalitetin e Pejgamberit...

Përse e ngremë zërin kur zemërohemi?

Profesori vërejti se një grup studentësh bërtisnin ndaj njëri tjetrit gjatë një debati mes tyre. U afrua dhe i pyeti: "Përse njerëzit ngrenë zërin...