Ngjarje

Njihuni me vendin në Arabinë Saudite ku Musai a.s. jetoi dhjetë vjet

Shumë pak njerëz dinë për vendin ku Musa a.s ka jetuar para se të bëhet Pejgamber dhe u dërgua t’ia shpjegoj fenë faraonit dhe popullit të tij. Të paktë janë edhe ata që kanë vizituar këtë vend...

Erdoğani: Nëse sot nuk e mbrojmë Aksanë, nesër nuk do të jemi në gjendje ta mbrojmë Qaben!

Kryetari i Republikës së Turqisë, Rexhep Tajjip Erdoğan porositi se “plani paqësor” i Trumpit nuk paraqet asgjë tjetër por aneksim të territorit të okupuar Palestinez, njofton Anadolu Agency (AA). Erdoğani në takimin me përfaqësuesit e Partisë...

Protesta në Gaza dhe Bregun Perëndimor kundër të ashtuquajturit plan i paqes

Mijëra palestinezë në Rripin e Gazës dhe Bregun Perëndimor të okupuar u mblodhën sot në protesta kundër të ashtuquajturit Plani i Paqes në Lindjen e Mesme të presidentit amerikan, Donald Trump, raporton Anadolu Agency (AA).

Arabia Saudite mbështet përpjekjet e Trumpit për të ashtuquajturin plan i paqes

Arabia Saudite bëri të ditur se vlerëson "përpjekjet e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, në lidhje me planin e paqes Palestinë-Izrael", transmeton Anadolu Agency (AA). Në njoftimin e lëshuar nga Ministria e Punëve të...

“Plani i Trumpit për Lindjen e Mesme nuk është plan paqeje”

Lideri i Partisë Laburiste në Britani të Madhe, Jeremy Corbyn duke komentuar të ashtuquajturin "Plani i paqes për Lindjen e Mesme" të presidentit amerikan Donald Trump tha se nuk është "plan paqeje", transmeton Anadolu Agency (AA).

Erdogan: Plani Trumpit, legjitimim i pushtimit Izraelit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, lidhur me të ashtuquajturin plani i paqes të prezantuar nga presidenti amerikan, Donald Trump, për Kudsin tha se "plani Trumpit, është legjitimim i pushtimit Izraelit", raporton Anadolu Agency (AA).

Gjysmëhëna e Kuqe Turke do të ndërtojë 1 mije shtëpi për strehim emergjent në Idlib

Gjysmëhëna e Kuqe Turke ka bërë të ditur se do të ndërtojë një mijë shtëpi për strehim emergjent në Idlib të Sirisë, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas një deklarate nga Gjysmëhëna e Kuqe Turke,...

Malajzi, gjenden objekte prej guri që datojnë para 17.000 vitesh

Në shtetin Kedah në veri të Malajzisë janë gjetur objekte prej guri për të cilët mendohet se datojnë para 17.000 vitesh, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas mediave malajziane, në gërmimet arkeologjike në shpellat Kelambu,...

Asgjë nuk harrohet! “Nënat e Srebrenicës” çojnë Hollandën në Strasburg

Familjet e viktimave në shoqatën “Nëna e Srebrenicës” kanë ngritur padi kundër shtetit holandez në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut në Strasburg. “Nënat e Srebrenicës” po luftojnë për njohjen e përgjegjësisë së...

TDV i dhuron Kur’anin me alfabetin Braille vajzës me shikim të dëmtuar në Gostivar

Fondacioni i Kryesisë së Çështjeve Fetare të Turqisë (TDV) i dhuroi Kur'an me alfabetin Braille vajzës 15 vjeçare Eliza Abdija me shikim të dëmtuar nga Gostivari i Maqedonisë së Veriut, raporton Anadolu Agency (AA).
- Reklamë -

Më të rejat

Detyrat ndaj fëmijëve: Edukimi intelektual

Asnjë fe dhe ideologji në historinë njerëzore nuk e theksoi dhe afirmoi dijen dhe pjekurinë intelektuale siç bëri...
- Reklamë -

Kreu i BFI-së në mesazhin e Bajramit: T’i lutemi Zotit për ta tejkaluar sprovën e pandemisë

Ushtruesi i detyrës kryetar i Bashkësisë Fetare Islame (BFI) në Maqedoninë e Veriut, Shaqir Fetahu, ka uruar besimtarët muslimanë me rastin e...

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës: Anulohet namazi i Bajramit për shkak të COVID-19

Në Kosovë nesër nuk do të falet namazi i Bajramit për shkak të situatës epidemiologjike me koronavirusin e ri (COVID-19), bëri të...

Filipine, Kurban Bajrami shpallet pushim zyrtar

Në Filipine dita e parë e Kurban Bajramit është shpallur pushim zyrtar, transmeton Anadolu Agency (AA). Zyra e presidencës...

Hutbeja e Bajramit të Kurbanit – 2020

E falënderojmë Allahun e Plotfuqishëm, që na mundësoi ta presim edhe një Bajram të Kurbanit – festën e haxhillëkut dhe kurbanit.