Turqi: Prezantohet vetura e parë elektrike turke, e drejtuar nga kryetari Erdogan

Lexo gjithashtu:

Shënohet rritje e rasteve me COVID-19 në 4 shtete arabe

Atuoritetet shëndetësore në Kuvajt, Oman, Irak dhe Palestinë kanë njoftuar sot për raste të reja të infektimeve...

Disa fetva rreth agjërimit

Meqenëse besimtarët gjatë ramazanit vijnë në situata kur janë në dilemë se si të veprojnë siç duhet dhe a...

Lojërat e Pokemonit janë kërcënim për besimin tonë

Janë shtuar dyshimet dhe akuzat si dhe janë drejtuar shigjetat kundër ‘Lojërave Pokemon’, të cilat në periudhën e fundit...

Shërbimet speciale amerikane fitojnë miliona në kontrabandën e naftës Siriane

Shërbimet speciale amerikane fitojnë miliona nga kontrabanda e naftës Siriane. Deklarata e shefit të...

Kryetari i Republikës së Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan drejton makinën e parë elektrike turke të prezantuar sot si fryt i suksesit të madh të industrisë dhe teknologjisë turke, raporton Anadolu Agency (AA).

Sot në Luginën e teknologjisë në Gebze u prezantua prototipi i veturës së parë elektrike turke, gjë që paraqet edhe një tjetër në një seri përparimesh teknologjike.

Në ceremoninë mori pjesë edhe kryetari turk, Erdogani i cili e theksoi këtë ditë historike për Turqinë.

U njoftua se fabrika e prodhimit të makinave turke do të hapet në Bursa, ndërsa Erdogan tha se po e porosiste makinën e parë në emrin e tij personal.

Pas deklaratës, u shfaqën në skenë dy versionet e saj, SUV dhe sedan.

Më pas kryetari Erdogan u ul pas timonit dhe personalisht u bind në karakteristikat e automjetit turk, për të cilin ka fjalë lavdërimi.

Në ceremoninë mori pjesë edhe kryetari turk, Erdogani i cili e theksoi këtë ditë historike për Turqinë.

U njoftua se fabrika e prodhimit të makinave turke do të hapet në Bursa, ndërsa Erdogan tha se po e porosiste makinën e parë në emrin e tij personal.

Pas deklaratës, u shfaqën në skenë dy versionet e saj, SUV dhe sedan.

Më pas kryetari Erdogan u ul pas timonit dhe personalisht u bind në karakteristikat e automjetit turk, për të cilin ka fjalë lavdërimi.

Është bërë e ditur se procesi i licencimit të markës do të përfundojë vitin e ardhshëm, dhe se një vit më vonë do të hapet fabrikë për prodhim serik ashtu që makinat e para turke do të dalin në treg në vitin 2022.

Në projektin zhvillimor të automjetit të parë elektrik turk punon Grupi iniciativ për prodhimin e automjetit turk (TOGG) e cila u formua me rekomandimin e Erdoganit në qershor të vitit të kaluar, ku u bashkuan resurset e kompanive Anadolu Grubu, BMC, KOK Grubu, Turkcell, Unioni i berzave turke si dhe Dhoma e Tregtisë dhe Zorlu Grubu.

Modeli i parë i makinës elektrike turke do të jetë i kategorisë SUV. Planifikohet që deri në vitin 2030 të niset prodhimi i petë modeleve të automjeteve turke edhe atë nda tre versione për çdo model. 175,000 kopje planifikohen të prodhohen çdo vit.

[Isl@mpress.ch]

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Dijetarë muslimanë dënojnë shkatërrimin e varrit të Umer bin Abdulazizit

Grupet terroriste pro-iraniane-shiite në radhët e regjimit të Bashar al-Asadit në provincën Idlib kanë gërmuar një varr...

Kam frikë se në momentin e vdekjes, do ta harroj shehadetin!

Një hoxhë i mësonte studentët e tij mbi bazat e besimit islam, ku posaçërisht i kushtonte kujdes shpjegimit dhe komentimit të kuptimit të shehadetit...

Mos i paragjyko njerëzit – Një mësim nga Sulltan Murati i IV-të

Sulltan Murati i IV (1623-1640) shpesh dilte i veshur si njeri i thjeshtë dhe mbikëqyrte vendin dhe popullin e tij.

Pas 3 muajsh pezullim falet namazi i xhumasë në xhaminë e Tokios

Me heqjen e kushteve të gjendjes së jashtëzakonshme në Japoni për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në xhaminë e Tokios është...

Medine, pas 2 muaj e gjysmë pezullim falet namazi i xhumasë

Pas dy muaj e gjysmë është falur namazi i parë i xhumasë në Mesxhid-i Nebevi (xhamia e profetit në Medine) të Arabisë...

Si e shohim Islamin dhe muslimanët pas koronës?

Dr. Mehmet Gormez Autori është drejtor i Institutit për Mendimin Islam në Ankara, ish-president i Dijanetit të Republikës...

Ua rekomandojmë

- Advertisement -