Botë

Presidenti Erdogan thirrje vendeve turqishfolëse: Të përgatitemi për post-pandeminë

Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) mori pjesë në Samitin e Jashtëzakonshëm të Liderëve të Këshillit të Bashkëpunimit të Vendeve Turqishtfolëse (Këshilli Turk) me temë "Bashkëpunimi dhe solidariteti në luftën kundër pandemisë Covid-19", takim i cili...

NYT: 150 anëtarë të familjes mbretërore janë infektuar me Corona

Dhjetra anëtarë të familjes mbretërore saudite, deri në 150, janë infektuar me virusin koronar, pretendojnë disa media botërore. Princi Saudit Faisal bin Bandar bin Abdulaziz Al Saud, një guvernator 70-vjeçar i Riadit, është vendosur...

Pamje ‘rrëqethëse’ nga Meka, hapësira rreth Qabesë e boshatisur

Në fillim të muajit Arabia Saudite vendosi ndalimin tërë ditor të lëvizjes në Mekë dhe Medinë, në kuadër të masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, raporton Anadolu Agency (AA). Vendet e shenjta të...

“Princi i EBA-së i ofroi para Asadit për ta prishur armëpushimin në Idlib”

Pretendohet se Princi i Kurorës i Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA), Mohammed bin Zayed al-Nahyan, i ka ofruar një sasi të madhe parash Bashar al-Assadit, që të prish armëpushimin e arritur për qytetin e Idlibit të Sirisë...

Worldometer: Më shumë se 301,000 pacientë të shëruar në të gjithë botën, 95 përqind ia hedhin paq

Numri i infektimeve me koronavirus (COVID-19) në botë është 1.414.710, ndërsa deri më tani janë shëruar 301.304 pacientë, raportoi Worldometer Numri më i madh i pacientëve të shëruar i përket Kinës, ku 77.167 sosh...

Gjermani – Rritet numri i xhamive që këndojnë ezanin me altoparlant

Me qëllim rritjen e moralit të myslimanëve për shkak të epidemisë së llojit të ri të koronavirusit (Covid-19) dhe me lejen e veçantë të autoriteteve lokale për herë të parë ezani është kënduar me altoparlant nga 13...

Shënohet rritje e rasteve me COVID-19 në 4 shtete arabe

Atuoritetet shëndetësore në Kuvajt, Oman, Irak dhe Palestinë kanë njoftuar sot për raste të reja të infektimeve me koronavirusin e ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA). Në Kuvajt, Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar 112...

Egjipti do t’i ndalojë tubimet fetare gjatë Ramazanit për shkak të koronavirusit

Egjipti do t’i ndalojë të gjitha tubimet fetare gjatë Muajit të Ramazanit, i cili nis pas rreth dy javësh, për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Gjatë këtij muaji, myslimanët zakonisht e prishin agjërimin në...

Etiopi, popullatës i bëhet thirrje për agjërim dhe lutje kundër COVID-19

Muslimanët dhe të krishterët në Etiopi filluan programin e agjërimit dhe kryerjen e lutjeve për një muaj për ti dhënë fund koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA). Këshilli Fetar i Etiopisë, i...

Corona i merr jetën të parit të muslimanëve spanjollë, kush ishte Riay Tatary Bakry

Riay Tatary Bakry, figura më e rëndësishme në mesin e muslimanëve në Spanjë, ndërroi jetë nga efektet e infeksionit Covid-19. Tatary mbërriti në Spanjë nga Siria në fund të viteve 1960, kur ishte 20 vjeç, për të...
- Reklamë -

Më të rejat

Mos e shkatërroni rininë tuaj me përtaci, por lexoni libra dhe arsimohuni!

Sa njerëz sot lexojnë libra për të mësuar diçka? Fatkeqësisht, shumica e njerëzve (dhe në...
- Reklamë -

Presidenti Erdogan thirrje vendeve turqishfolëse: Të përgatitemi për post-pandeminë

Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) mori pjesë në Samitin e Jashtëzakonshëm të Liderëve të Këshillit të Bashkëpunimit të Vendeve Turqishtfolëse...

Pse njerëzit dështojnë në qëllimet e tyre?

Nuk kanë guxim që ëndrrat t’i bëjnë realitet Derisa janë në botën e ideve gjithçka u duket e lehtë,...

Është koha t’i kthehemi Zotit

Sprovat e ndryshme qe godasin njeriun mund të jenë moment i vecantë i forcimit të lidhjes sonë me Zotin, duke filluar nga...

Kur’ani në kohë sprovash dhe si ta lexojmë sot atë

 “Sikur Ne ta zbritnim këtë Kur'an mbi ndonjë kodër, do ta shihje atë të strukur e të çarë prej frikës nga All-llahu. Këta janë...