Troje shqiptare

Kosovë: Numrohen 100% të votave, ja gjendja e rezultateve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), ka publikuar rezultatin e të gjitha vendvotimeve. Në ueb faqen e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), janë publikuar rezultatet e 2 mijë e 547 vendvotimeve apo 100 për qind...

Kosova zhvillon zgjedhjet e parakohshme parlamentare, deri ora 15:00 jehona e votuesve 29.28 përqind

Ditën e stome, Kosova zhvillon zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Qytetarët e Kosovës me të drejtë vote, do të zgjedhin përfaqësuesin e tyre për formimin e ri të Kuvendit, ku nga i cili do të zgjidhet...

Ndërroi jetë hoxha që i ruajti eshtrat e Isa Boletinit

Hoxha i Mitrovicës, Asllan Murati, ka ndërruar jetë sot në mëngjes njofton Klan Kosova. Siç kanë bërë të ditur në rrjete sociale familjarët varrimi i hoxhë Asllan Muratit do të bëhet nesër rreth orësh...

Gostivar, hapet Instituti i Hifzit dhe Bukurleximit të Kuranit

Në qytetin e Gostivarit, myftinia e qytetit bëri hapjen Institutit të Hifzit dhe Bukurleximit të Kuranit "Hfz. Hasan ef. Zendeli". Në ceremoninë e cila filloi me recitimin e Kuran-i Kerimit, morën pjesë kryetari i...

Shqipëri: Pas rreth 70 viteve diplomohen 13 hafizë

Në qytetin e Shkodrës është organizuar ceremonia e diplomimit te hafizëve të parë të Qendrës për Memorizimin e Kur’anit Famëlartë, pas rreth 70 viteve mungesë të të diplomuarve në këtë fushë në Shqipëri. Ceremonia...

Xhamisë në Pejë i vidhet “zëri”, besimtarët mbesin pa dëgjuar ezanin

Njihet si vend që bashkon besimtarët që adhurojnë Zotin. Disa dhjetëra sosh zgjohen qysh para zbardhjes së ditës për t’iu përgjigjur thirrjes për të praktikuar namazin e sabahut bashkërisht. Por në Pejë, thirrja nuk...

Në Shkup dhe Tiranë kremtohet Dita e Ashures

Me aktivitete të ndryshme në Maqedoninë e Veriut dhe në Shqipëri është shënuar Dita e Ashures, e cila përkon me ditën e dhjetë të muajit Muharrem, muaji i parë i vitit hënor musliman.

Kosovë: Sot shënohet Dita e të pagjeturve dhe të zhdukurve

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Personave të Pagjetur ose të Zhdukur që kësaj radhe vjen me moton “20 vjet pritje, dhimbje dhe krenari”. Për të kujtuar personat e zhdukur që nga koha e luftës...

BIK-u do të formojë komision hetues për mishin e prishur të kurbanit

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ka marrë vendim për krijimin e një komisioni hetues që do të gjejë arsyet e prishjes së mishit të kurbanit në festën e fundit të Bajramit. Kryesia e...

Sot pritet të shpërndahet legjislatura e gjashtë e Kuvendit të Kosovës

Kuvendi i Kosovës do të mbajë sot seancë për shpërndarjen e legjislaturës aktuale, gjë e cila do t’i hapë rrugë shkuarjes në zgjedhje të parakohshme. 93 deputetë që nënshkruan për thirrjen e kësaj...
- Reklamë -

Më të rejat

Profeti Muhammed: Mëshirë për botët

I Dërguari i Allahut, paqja dhe bekimi qoftë mbi të, është një Llambë rrezatuese (siraxh el-munir) për  gjithë njerëzimin,...
- Reklamë -

Hutbeja e javës: Kujdesi ndaj jetimëve

Falënderimi është për Allahun e Plotfuqishëm, Zotin e të gjitha botëve. Salavati dhe selami qoftë për pejgamberin Muhamed (a.s.), për familjen...

Pse nuk shkojnë gjërat në këtë botë ashtu siç duam ne?

Dr. Muhamed Ratib en-Nabulsi Subhanallah! Në të vërtetë kjo botë është mashtruese dhe e përkohshme. Njeriu fiton pasuri, por...

Shejtanët i thanë Iblisit: „O udhëheqësi ynë, pse gëzohesh më shumë kur vdes një dijetar sesa një i devotshëm?!“

Dijetari islam (ai që i kupton dhe zbaton rregullat fetare) është më i mirë dhe më i vlefshëm sesa një i devotshëm që nuk...

A konsiderohet pjesmarrje në mëkat, të qeshurit me mëkatin e dikujt dhe tallja me fenë?

Është e papranueshme, nga pikëpamja islame, që muslimani (besimtari) të qeshet me mëkatin e dikujt dhe të tallet me rregullat fetare, për më tepër,...