Ummet

Shtypi amerikane jep shembull profetin Muhammed për luftimin me koronavirusin

Në revistën javore të lajmeve amerikane “Newsweek” është postuar një shkrim i cili përmban edhe hadithe të profetit Muhammed që ka të bëj me vetë izolimin kur paraqiten sëmundjet ngjitëse, përcjell Gazeta e Re

Moskë, muslimanët nga shtëpia bashkohen në transmetimin LIVE për faljen e namazit të xhumasë

Në kuadër të masave të ndërmarra kundër koronavirusit të ri (COVID-19) në Rusi, imami i një xhamie në Moskë ka ndarë në një transmetim të drejtpërdrejtë faljen e namazit të xhumasë, me çka besimtarët muslimanë nga shtëpitë...

Kështu pejgamberi (savs), i ka i përshkruar njerëzit që u ndihmojnë të tjerëve në plotësimin e nevojave të tyre të jetesës

Njeriu më i vlefshëm është ai që nuk e njeh vlerën dhe madhështinë e tij, njeriu më i përulur është që nuk e sheh mirësinë e tij, kurse njeriu më i dashur për Allahun është që më shumë ju ndihmon...

Autoritetet kineze po i deportojnë Ujgurët në punë të detyruar gjatë epidemisë

Ujgurët Autoritetet në Rajonin Autonom të Ujgurit Shinxhan (UARS), po dërgojnë qindra Ujgurë etnikë në pjesë të tjera të Kinës për të punuar nëpër fabrika të prekura nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke ngjallur kritika nga vëzhguesit,...

Islamicity Index: Zelanda e Re vendi më islamik, BeH e pesta nga të gjitha vendet muslimane

Në një studim të publikuar në vitin 2019, është konstatuar se vendi ‘më islamik’ në botë është Zelanda e Re. Në numrin e fundit të publikuar të  Islamicity Index-it, vetëm dy vende arabe u renditën në 50 vendet më islamike (Emiratet...

Njihuni me vendin në Arabinë Saudite ku Musai a.s. jetoi dhjetë vjet

Shumë pak njerëz dinë për vendin ku Musa a.s ka jetuar para se të bëhet Pejgamber dhe u dërgua t’ia shpjegoj fenë faraonit dhe popullit të tij. Të paktë janë edhe ata që kanë vizituar këtë vend...

Myslimanët në Singapor

Rregullimi shtetëror dhe popullsia Në gjuhën sanskrishte "Singapura" do të thotë "Qyteti i luanit". Me këtë emër, në ujdhesën që shtrihet në pjesën jugore të siujdhesës Malajase, që në shek. 13 themelohet qyteti-shtet. Në...

Tiranë, aktivitet me rastin e ditëlindjes së Profetit Muhamed

Me rastin e ditëlindjes së Profetit Muhamed në Tiranë është organizuar programi "Ditëlindja jote: ditëlindja jonë" me ligjërata dhe interpretime të grupeve artistike, raporton Anadolu Agency (AA). Në aktivitetin e organizuar nga Fondacioni ALSAR...

Beteja për ezanin fonik në Amsterdam: qoftë dhe për lutjen e së premtes

Në fillim të tetorit të këtij viti, një iniciativë u nis në Amsterdam që ky qytet të kishte xhaminë e parë në të cilën thirrej ezan në mënyrë fonike. Administrata e xhamisë në lagjen...

Francë, figura të larta shoqërore kërkojnë veprim kundër islamofobisë

Dhjetëra akademikë, artistë, regjisorë, aktorë dhe gazetarë i kërkuan të martën presidentit të Francës Emmanuel Macron që të kundërshtojë ligjvënësin e të së djathtës ekstreme që sulmoi verbalisht një grua muslimane.
- Reklamë -

Më të rejat

Mos e shkatërroni rininë tuaj me përtaci, por lexoni libra dhe arsimohuni!

Sa njerëz sot lexojnë libra për të mësuar diçka? Fatkeqësisht, shumica e njerëzve (dhe në...
- Reklamë -

Presidenti Erdogan thirrje vendeve turqishfolëse: Të përgatitemi për post-pandeminë

Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) mori pjesë në Samitin e Jashtëzakonshëm të Liderëve të Këshillit të Bashkëpunimit të Vendeve Turqishtfolëse...

Pse njerëzit dështojnë në qëllimet e tyre?

Nuk kanë guxim që ëndrrat t’i bëjnë realitet Derisa janë në botën e ideve gjithçka u duket e lehtë,...

Është koha t’i kthehemi Zotit

Sprovat e ndryshme qe godasin njeriun mund të jenë moment i vecantë i forcimit të lidhjes sonë me Zotin, duke filluar nga...

Kur’ani në kohë sprovash dhe si ta lexojmë sot atë

 “Sikur Ne ta zbritnim këtë Kur'an mbi ndonjë kodër, do ta shihje atë të strukur e të çarë prej frikës nga All-llahu. Këta janë...