Nacioanle

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, jep dorëheqje

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dhënë dorëheqje nga posti pas konfirmimit të aktakuzës ndaj tij nga Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale për krime lufte me seli në Hagë të Holandës. Konfirmimin...

Dy subjektet fetare shqiptare në Zvicër, bashkohen në një të vetëm

Xhamia shqiptare e Regensdorfit në Zvicër, ishte nikoqire e një ngjarje historike sa i përket funksionimit të jetës fetare në shtetin Helvetik. Në prezencë të një numri të madh kuvendarësh, përfaqësuesish dhe imamë të...

Rifillojnë aktivitetet fetare në xhamitë e Shqipërisë

Në Shqipëri është vendosur që të rifillojnë aktivitetet fetare në xhamitë e vendit, që u pezulluan prej më shumë se dy muaj, në kuadër të masave kundër përhapjes së koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Pasojat e tërmetit në Shqipëri, të lënduar dhe dëme materiale

Tërmeti i fuqishëm që goditi Shqipërinë ka shkaktuar lëndimin e 132 personave dhe dëmtimin e qindra banesave. Tërmeti që kishte epiqendrën në Durrës ka shkaktuar dëme materiale në objekte të ndryshme, sidomos në Durrës...

Piktura e cila tregon drejtimin e Egjiptit nga Shqiptarët

Behet fjale per mbretin Mehmet Ali Pasha, i lindur ne qytetin e Kavalas qe ndodhet ne lindje te qytetit te Selanikut. Ai vjen prej nje familie tregataresh(1), me origjine nga qyteti i Korçes. Babai i tij (Ibrahim...
- Reklamë -

Më të rejat

Brengat dhe trishtimi na zbulojnë atë që lumturia dhe mirëqenia nuk munden

Ato na zbulojnë esencën njerëzore, dobësinë dhe brishtësinë, dobësinë dhe ndjeshmërinë, prirjen drejt pashpresës dhe dëshpërimit. I...

Bëni nënën tuaj të lumtur, do t’ju lumturoj Allahu

Bamirësia ndaj prindërve është një prej shkaqeve më të mëdhenj të arritjes së mëshirës së Allahut. Të gjithë e...

Islami përballë terrorizmit

Hoxhë Nehat Ismaili Kujt i shërben terrorizmi? Kush dëshiron që problemet e Lindjes së Mesme t’i transferoj në botën...

A është private apo e përbashkët?

Falënderimi i takon Allahut, Zotit të të gjitha botëve. Dërgojmë salavat dhe selam mbi të Dërguarin e fundit të Allahut, Muhamedin (savs), mbi shokët...

Pse muslimanët flasin shumë për ëndrrat?

Bota muslimane është botë që fle, andaj është shumë e lidhur me ëndrrat dhe flet për to.Bota muslimane ndjehet e trishtuar, në...