Ballkan

Kreu i BFI-së në mesazhin e Bajramit: T’i lutemi Zotit për ta tejkaluar sprovën e pandemisë

Ushtruesi i detyrës kryetar i Bashkësisë Fetare Islame (BFI) në Maqedoninë e Veriut, Shaqir Fetahu, ka uruar besimtarët muslimanë me rastin e festës së Kurban Bajramit, e cila shënohet nesër dhe është ditë jo pune për komunitetin...

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës: Anulohet namazi i Bajramit për shkak të COVID-19

Në Kosovë nesër nuk do të falet namazi i Bajramit për shkak të situatës epidemiologjike me koronavirusin e ri (COVID-19), bëri të ditur kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Naim Tërnava, raporton Anadolu Agency (AA).

Maqedoni e Veriut, sexhde falënderimi për Xhaminë e Madhe të Ajasofjes

Në xhamitë qendrore të Maqedonisë së Veriut është bërë sexhde falënderimi dhe lutje para namazit të xhumasë, me rastin e hapjes së Xhamisë së Madhe të Ajasofjes, raporton Anadolu Agency (AA). Me shkresën e...

Bashkësia Islame e Kosovës me masa të reja parandaluese për përhapjen e COVID-19

Kryesia e Bashkësisë Islame e Kosovës (BIK) duke u nisur nga parimi i ruajtjes së shëndetit, ka marrë masa dhe rekomandime të reja për mospërhapjen e pandemisë me koronavirusin e ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

“Gjenocidi i Srebrenicës mund të mos ndodhte”

Grupi i Solidaritetit me Bosnjën tha se gjenocidi i Srebrenicës mund të mos kishte ndodhur nëse qëllimi i fuqive të botës do të ishte shqetësimi për drejtësinë dhe nëse boshnjakëve do t'u jepej e drejta të vetëmbrojtje,...

Viktimat e Gjenocidit të Srebrenicës u përcollën me lutje nga Sarajeva

Mbetjet mortore të 9 viktimave të Gjenocidit të Srebrenicës në lindje të Bosnjë Hercegovinës, të vitit 1995 të cilët do të varrosen këtë vit, u përcollën me lot nga kryeqyteti Sarajevë, raporton Anadolu Agency (AA).

Jep dorëheqje kryeimami i Sarajevës Kenan Music

Hfz Kenan Music ka dhënë dorëheqje mbrëmë si kryeimam i Mexhlisit të Muftinisë së Sarajevës. Ai këtë e tij e njoftoi   në profilin e tij në Facebook, ndërsa dorëheqjen ia ka dërguar Reisul Ulema Husein ef. Kavazovic.

Kosovë, hapen xhamitë për besimtarët pas më shumë se dy muajsh

Me rregulla të veçanta për parandalimin e përhapjes së koronavirusit të ri (COVID-19) sot janë hapur xhamitë e Kosovës pas më shumë se dy muajsh të mbyllura, raporton Anadolu Agency (AA). Besimtarë të shumtë...

Shkarkohet kreu i BFI-së Sulejman Rexhepi

Rijaseti i Bashkësisë Fetare Islame (BFI) të Maqedonisë së Veriut sot mbajti mbledhje të jashtëzakonshme në të cilën vendosi që të shkarkojë kreun e deritanishëm Sulejman Rexhepi, transmeton Anadolu Agency (AA). Pas përfundimit të...

Maqedoni e Veriut, nga e marta rihapen xhamitë për besimtarët muslimanë

Bashkësia Fetare Islame (BFI) e Maqedonisë së Veriut ka vendosur që nga e marta e ardhshme, 12 maj, xhamitë në mbarë territorin e vendit të jenë në "shërbim të xhematit për të kryer obligimet fetare kolektive", pas...
- Reklamë -

Më të rejat

Kuriozitete lidhur me Kur’anin

Kaptina më e gjatë në Kur’an është el-Bekare, që ka 286 ajete. Kaptina më të shkurta...
- Reklamë -

Detyrat ndaj fëmijëve: Edukimi intelektual

Asnjë fe dhe ideologji në historinë njerëzore nuk e theksoi dhe afirmoi dijen dhe pjekurinë intelektuale siç bëri feja Islame. All-llahu i Madhëruar me...

Kreu i BFI-së në mesazhin e Bajramit: T’i lutemi Zotit për ta tejkaluar sprovën e pandemisë

Ushtruesi i detyrës kryetar i Bashkësisë Fetare Islame (BFI) në Maqedoninë e Veriut, Shaqir Fetahu, ka uruar besimtarët muslimanë me rastin e...

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës: Anulohet namazi i Bajramit për shkak të COVID-19

Në Kosovë nesër nuk do të falet namazi i Bajramit për shkak të situatës epidemiologjike me koronavirusin e ri (COVID-19), bëri të...

Filipine, Kurban Bajrami shpallet pushim zyrtar

Në Filipine dita e parë e Kurban Bajramit është shpallur pushim zyrtar, transmeton Anadolu Agency (AA). Zyra e presidencës...