Pakistani vlerëson rolin pozitiv të Turqisë në Siri

Lexo gjithashtu:

Një mesazh i Pejgamberit a.s. për ata që udhëheqin me institucione dhe njerëz

Pejgamberi i Zotit, Muhammedi a.s. në një rast ka thënë: “Kujtdo që All-llahu Fuqiplotë i...

HRW thirrje Egjiptit të respektojë të drejtën për protesta paqësore

Organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut Human Rights Watch (HRW) u bëri thirrje autoriteteve egjiptiane të...

“Më e lehtë është ta braktisësh mëkatin sesa të pendohesh për të”

Transmetohet se Hasan Basriu ka thënë: "Unë çuditem me atë që e ka goditur fatkeqësia, sesi...

Halil Kastrati merr oferta nga partitë politike për të garuar, i refuzon të gjitha

Drejtuesi i Shoqatës Humanitare “Jetimat e Ballkanit”, Halil Kastrati, ka thënë se ka pasur oferta nga partitë...

Pakistani tha se i njohin shqetësimet legjitime të Turqisë për sigurinë, pasi kjo e fundit nisi operacion antiterrorist në veri të Sirisë të mërkurën.

“Ne i njohim shqetësimet legjitime të sigurisë së Turqisë në rajon. Ashtu si Pakistani, Turqia gjithashtu ka qenë një viktimë e terrorizmit”, tha Mohammad Faisal, zëdhënës i Ministrisë së Jashtme të Pakistanit, në një konferencë javore për media.

Të mërkurën, Turqia nisi operacionin “Burimi i Paqes” në lindje të lumit Eufrat në veri të Sirisë për të siguruar kufijtë e saj duke eleminuar elementet terroriste dhe për të garantuar kthimin e sigurt të refugjatëve sirianë dhe integritetin territorial të Sirisë.

Faisal tha se Islamabadi vlerëson rolin pozitiv të Turqisë në gjetjen e një zgjidhjeje të qëndrueshme politike për konfliktin në Siri.

“Pakistani gjithashtu i vlerëson përpjekjet humanitare të Turqisë, e cila strehon me mirësjellje mbi 3,5 milion refugjatë sirianë”, shtoi ai.

Faisal deklaroi se Pakistani vazhdon të mbështesë integritetin territorial të Sirisë dhe shpreson që një zgjidhje politike për konfliktin sirian të arrihet sa më shpejt.

(AA)

- Advertisement -
- Reklamë -

Më të rejat:

Thelbi i detyrës së imamit

HUTBEJA JUBILARE PËR 10 VJETORIN E XHAMISË Çdo falënderim i përket Allahut të Plotfuqishëm, Salavati...
- Reklamë -

Xhamia e Kembrixhit, xhamia e parë eko-miqësore në Evropë

Xhamia Qendrore e Kembrixhit në Britani të Madhe, hapjen e së cilës do ta bëjë presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, përveç...

Gjermani, evakuohet xhamia për shkak të alarmit për bombë

Xhamia Yavuz Sultan Selim në Manheim të Gjermanisë është evakuuar për shkak të një alarmi për bombë, raporton Anadolu Agency (AA).

Erdoğan: Nuk mund t’i vendosni në një vend terrorizmin dhe Islamin

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka thënë se muslimani nuk mund të jetë terrorist dhe se Islami nuk prodhon...

Myslimanët në Singapor

Rregullimi shtetëror dhe popullsia Në gjuhën sanskrishte "Singapura" do të thotë "Qyteti i luanit". Me këtë emër, në ujdhesën...

Shejtanët i thanë iblisit: „o udhëheqësi ynë, pse gëzohesh më shumë kur vdes një...

Dijetari islam (ai që i kupton dhe zbaton rregullat fetare) është më i mirë dhe më i vlefshëm sesa një i devotshëm...
- Reklamë -

Ua rekomandojmë

- Advertisement -